Vnews

Nie żyje Antoni Krauze. Reżyser filmu "Smoleńsk"

Autor:
Karolina Zadworna
Dodano:
Kategoria:
Aktualności

15 lutego, w wieku 77 lat zmarł reżyser Antoni Krauze, w ostatnich latach kojarzony przede wszystkim z filmem Smoleńsk. Na swoim koncie miał jednak więcej produkcji, które na zawsze wpisały się w klasykę polskiej kinematografii. Tematyka filmów Kruzego skupiała się przede wszystkim na tematach historycznych oraz życiorysach znanych osób.

                       

Swoją karierę zaczął pod koniec lat ’60 ubiegłego wieku, kiedy stworzył kilka tematycznych filmów krótkometrażowych, a w 1969 roku pomagał Krzysztofowi Zanussiemu podczas produkcji Struktury Kryształu.

W filmografii Antoniego Krauzego znajdziemy przede wszystkim ogromną ilość filmów dokumentalnych, opowiadających między innymi o życiu znanych polityków, artystów, w tym pisarzy, kompozytorów oraz aktorów.

Przedostatnim filmem wyreżyserowanym przez Krazuego jest Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł z 2011 roku. Produkcja ta wspomina wydarzenia z grudnia 1970 roku, kiedy to polskie wojsko zaczęło strzelać do protestujących mieszkańców Gdyni. Pośród kilkudziesięciu ofiar brutalnej pacyfikacji znalazł się 18-letni chłopak, który przeszedł do historii jako Janek Wiśniewski. Został on symbolem tych dramatycznych wydarzeń, na podstawie których powstał trzymający w napięciu i niezwykle emocjonujący film. W produkcji wystąpili znakomici polscy aktorzy – Piotr Fronczewski, Wojciech Pszoniak, Michał Kowalski i wielu innych.

Ostatnią produkcją Krzysztofa Krauzego jest Smoleńsk. Film oparty o wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku wzbudził wiele kontrowersji i spotkał się z ogromną falą krytyki. Główną bohaterką jest dziennikarka (Beata Fido), która postanawia odkryć kto, lub co, stoi za katastrofą w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona. W znane postaci wcieliły się takie osoby jak Jerzy Zelnik, Dominika Figurska, Ewa Dałkowska oraz Halina Łabonarska.

Mimo, skojarzeń jedynie z ostatnim dziełem, Antoni Krauze stworzył wiele filmów historycznych i dokumentalnych, które przybliżyły Polakom wiele wydarzeń z historii naszego kraju.