Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Notacje historyczne odc. 701-750
Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.
Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?
Przekażemy Twoją opinię wydawcom.
Wspomnienia Stanisława Szatkowskiego (ur. w 1934 r. w miejscowości Kossaki koło Jedwabnego), który w 1951 r. założył z kolegami Tajną Organizację Podziemnej Polski. Jej celem była walka z ustrojem komunistycznym. Został skazany na 7 lat więzienia.
Długość odcinka: 11 min.
Jadwiga Jankowska Cieślak ur. w 1951 r. w Gdańsku. Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1982 roku otrzymała Złotą Palmę w Cannes za rolę w węgierskim filmie "Inne spojrzenie".
Długość odcinka: 10 min.
Janusz Ekiert - muzykolog, krytyk muzyczny, publicysta, popularyzator muzyki i wiedzy o muzyce. Recenzent i juror międzynarodowych festiwali muzycznych, m.in. w Amsterdamie, Rzymie, Dubrowniku. W latach 60. związany z Violettą Villas. – Moje życie w wieku dojrzałym, w dużej mierze było (...)
Długość odcinka: 9 min.
Grażyna Barszczewska to aktorka teatralna i filmowa. Występowała też w Teatrze Polskiego Radia. Ukończyła w 1970 r. Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jej debiut to rola Niny Zariecznej w „Czajce” Czechowa. – Co zdecydowało, że (...)
Długość odcinka: 11 min.
Krystyna Tkacz. Lilka śpiewająca
Długość odcinka: 11 min.
Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tam z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”. Współpracowała z takimi zespołami, jak Tony, Takty i (...)
Długość odcinka: 12 min.
Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. (...)
Długość odcinka: 9 min.
Krzysztof Globisz urodził się w 1957 r. w Siemianowicach Śląskich, ale dzieciństwo spędził w Katowicach. To aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, a także profesor sztuk teatralnych. Absolwent wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. Zadebiutował w 1980 r. w sztuce „Ameryka” J. (...)
Długość odcinka: 12 min.
Anna Dymna z domu Dziadyk (ur. 20 lipca 1951 w Legnicy) polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko. Dymna jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zadebiutowała w 1969 w Teatrze im. Juliusza (...)
Długość odcinka: 12 min.
Jan Nowicki swoje wspomnienia poświęca dążeniu do wolności, które kieruje jego życiem. Dzieciństwo wspomina jako biedne i ponure. Pierwszy kontakt z teatrem miał w rodzinnym Kowalu, w remizie strażackiej. Opowiada także o teatrze pożarów czy pogrzebów.
Długość odcinka: 12 min.
Andrzej Rosiewicz (rocznik 1944), piosenkarz estradowy, tancerz, kompozytor, satyryk, gitarzysta i choreograf.
Długość odcinka: 11 min.
Maria Chodkowska przyszła na świat w 1928 roku. W roku 1940 wraz z rodziną została aresztowana przez NKWD, a następnie wywieziona na Syberię. Udało jej się przedostać do armii gen. Andersa...
Długość odcinka: 10 min.
Katarzyna Gaertner urodziła się 22 lutego 1942 w Myślenicach. Polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Autorka takich przebojów jak „Małgośka”, „Eurydyki tańczące”, „Wielka woda” czy „Bądź gotowy dziś do drogi”, członek Prezydium Tymczasowej Rady Krajowej PRON w 1982 (...)
Długość odcinka: 12 min.
W programie wspomnienie stanu wojennego w Polsce. O tamtych trudnych czasach opowiada człowiek teatru, Gustaw Holoubek (1923 - 2008).
Długość odcinka: 8 min.
Michał Jan Sumiński (ur. 13 grudnia 1915 r. – zm. 24 grudnia 2011 r.) – dziennikarz, podróżnik, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, dziennikarz. W programie wspomina dramatyczne chwile, gdy był osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po wojnie życie na morzu oddalało go od (...)
Długość odcinka: 10 min.
Karol Myśliwiec ur. w 1943 r., wybitny archeolog i egiptolog. Zawodowo związany z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca na uniwersytetach w Chile, Japonii, Kanadzie i USA. Ekspedycje naukowe pod jego kierunkiem odkryły m.in. (...)
Długość odcinka: 11 min.
Jadwiga Chruściel (rocznik 1928), córka gen. Antoniego Chruściela, dowódcy powstania warszawskiego. Przed wojną mieszkała we Lwowie i w Warszawie. Łączniczka w powstaniu. Po wyzwoleniu obozu jenieckiego przez Amerykanów emigruje do Anglii, potem do USA.
Długość odcinka: 10 min.
Irena Santor, z domu Wiśniewska ur. 9 grudnia 1934 w Papowie Biskupim. Polska piosenkarka śpiewająca mezzosopranem. W latach 1951-1959 była solistką zespołu Mazowsze. Jest laureatką międzynarodowych festiwali piosenkarskich oraz wykonawczynią wielu utworów, które stały się przebojami.
Długość odcinka: 11 min.
– Zawsze chciałem być aktorem, ale wyszło inaczej – mówi Czesław Majewski, kompozytor, dyrygent, pianista, aktor. Urodził się w 1939 roku, w Łodzi. Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej. – To, co działo się podczas prób i nagrań, to książki można (...)
Długość odcinka: 10 min.
Tomasz Knapik ur. 16 września 1943 w Warszawie polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia dr inż. elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.
Długość odcinka: 12 min.
Wstrząsająca opowieść Heleny Romany Dolińskiej o najtrudniejszych chwilach na zesłaniu na Syberii w czasie II wojny światowej. W czasie II wojny światowej zesłana wraz z rodziną przez NKWD na Syberię. Tam żyła w skrajnie trudnych warunkach.
Długość odcinka: 5 min.
Maria Bartoszewicz urodziła się w 1920 roku. Jej rodzina od strony matki od pokoleń mieszka w Warszawie. Dziadek ze strony ojca przyjechał do stolicy z Litwy i brał udział w powstaniu styczniowym. Bartoszewicz studiowała farmację w Wilnie, a w trakcie wojny pracowała w aptece, na terenie (...)
Długość odcinka: 11 min.
Cecylia Gula, ur. 1931, księgowa, od 1939 do końca okupacji niemieckiej pomagała matce – członkini AK – pełniąc funkcję łącznika i zwiadowcy oraz pomagając w ukrywaniu Józefa Leguta Kita komendanta ośrodka Górki-Sarnaki nad Bugiem.
Długość odcinka: 5 min.
Relacje ludzi, w których życie wkroczyła historia, i którzy stawili jej czoła. Jerzy Kawalerowicz, Gustaw Holoubek, Wiesław Chrzanowski, Zofia Hertz, ksiądz Józef Szarkowski, Rafał Gan-Ganowicz i wielu innych - posłuchaj jak opowiadają o czasach, w których przyszło im żyć i swych (...)
Długość odcinka: 10 min.
Kiedy moi rodzice uciekali w 1939 roku z oficerami w stronę Rumunii, urodziłem się po drodze między Pilawą i Garwolinem, w rowie – opowiada Krzysztof Jakowicz.
Długość odcinka: 10 min.
– Już jako dziecko miałem potrzebę budowania światów w wyobraźni, a to się musiało skończyć aktorstwem – mówi Jerzy Szejbal, aktor teatralny i filmowy, profesor sztuk teatralnych.
Długość odcinka: 12 min.
Jerzy Ryszard Schejbal (rocznik 1946), i aktor filmowy i teatralny, profesor sztuk teatralnych. W 1968 roku ukończył PWST w Krakowie. Od zakończenia edukacji występował na deskach wielu teatrów. Żona, aktorka Grażyna Kruk, mają córkę Magdalenę Schejbal.
Długość odcinka: 10 min.
– Nie można powiedzieć, że człowiek się nie boi. To nie prawda. Jest tak wiele zagrożeń, że jak człowiek mówi, że się nie boi to albo kłamie, albo nie wie, co się dzieje – mówi Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, inżynier budowy okrętów i jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, (...)
Długość odcinka: 10 min.
– Marzenia są bardzo ważne i uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Czesław Lang, kolarski wicemistrz olimpijski i wicemistrz świata. – Od małego potrafiłem sobie stawiać cele: najpierw chciałem mieć rower wyścigowy, potem chciałem być najlepszy w klubie, najlepszy w (...)
Długość odcinka: 10 min.
Wojciech Roszkowski ur. 20 czerwca 1947 w Warszawie polski ekonomista i historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (20042009).
Długość odcinka: 10 min.
Janusz Majewski reżyser, pisarz, scenarzysta, wykładowca. Były prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1983 - 1990). W 2012 r. uhonorowany nagrodą Orła w kategorii „Za osiągnięcia życia”. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser takich filmów jak m. in. (...)
Długość odcinka: 10 min.
Ppłk Henryk Sołtysik ur. w 1922 r. w Rokitnie w woj. kieleckim. Oficer Warszawskiej Dywizji Kawalerii, trener jeździectwa. Kampanię wrześniową 1939 r. odbył jako ochotnik z oddziałem Przysposobienia Wojskowego. Od kwietnia 1944 r. służy w Warszawskiej Dywizji Kawalerii jako podoficer, a (...)
Długość odcinka: 12 min.
Barbara Osterloff (rocznik 1949), prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, historyczka teatru, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Teatralno - Literackiego przy Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
Długość odcinka: 12 min.
– Talent przekształca aktora, grającego porządnie, dobrze, odrobinkę wyżej, nie wiadomo dlaczego – mówi aktor Kazimierz Kaczor. – Każdą, nawet najdrobniejszą rólkę, gra się starannie, bo po pierwsze ona wzbogaca swój warsztat, a po drugie, kroczek po kroczku, ktoś może wskaże (...)
Długość odcinka: 11 min.
Urodził się w 1939 w Białymstoku. Aktor filmowy i teatralny. Jego ojcem był Niemiec szwedzkiego pochodzenia, Julian Linde.
Długość odcinka: 10 min.
Prof. Aleksander Błoński, ur. w 1949 r. w Rzeszowie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1999 r. profesor w PWSFTviT w Łodzi. Zaczynał od fotografowania mody w czasopiśmie,, Ty i Ja ".
Długość odcinka: 11 min.
– Miałem niesamowite szczęście do ludzi, których spotykałem. To jest niezmiernie ważne, z kim się zaczyna, z kim się jest w teatrze, z kim się jest na scenie, z kim się rozmawia w garderobie – mówi aktor Władysław Kowalski. – Jak się decydowało, że chce się być w szkole (...)
Długość odcinka: 10 min.
Prof. Bronisław Chromy ur. 1925 r. w Leńczach koło Lanckorony. Rzeźbiarz, malarz, poeta Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczeń Xawerego Dunikowskiego.
Długość odcinka: 10 min.
Lech Ordon urodził się w 1928 r. Znakomity aktor charakterystyczny, teatralny i filmowy, z filmem związany od 1947r. Zadebiutował w "Jasnych łanach". Odtwórca wielu ról drugiego planu, w teatrze ulubiony aktor Kazimierza Dejmka, wspaniały gawędziarz.
Długość odcinka: 11 min.
Stanisław Jędryka, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1951 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Sosnowcu, a w 1956 łódzką filmówkę.
Długość odcinka: 11 min.
Małgorzata Szejnert, dziennikarka i pisarka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowała działem reportażu w "Literaturze". W sierpniu 1980 pomagała w redagowaniu biuletynu strajkowego w Stoczni im. Warskiego w Szczecinie.
Długość odcinka: 10 min.
Urodził się 25 czerwca 1945 r. w Kozach. Aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatrów. Ukończył krakowską PWST. Jako aktor jest wieloletnim współpracownikiem Teatru Polskiego Radia. W latach 80. był lektorem starych kreskówek o Kubusiu Puchatku.
Długość odcinka: 11 min.
Jerzy Kulej wspomina swoje dzieciństwo, opowiada o pierwszych bokserskich walkach i najważniejszych sportowych sukcesach. Jerzy Kulej urodził się w 1940 roku w Częstochowie, zmarł w 2012 r. w Warszawie. Jeden z najsłynniejszych polskich bokserów.
Długość odcinka: 10 min.
Jerzy Jarocki opowie o najistotniejszym jego zdaniem temacie "Ślubu" bardzo często nierozpoznawanym, szczególnie poza Polską. A mianowicie o problemie Lustara, budowania swojego wizerunku w oczach innych. Sprostuje też mylne tropy w interpretacji "Ślubu".
Długość odcinka: 9 min.
Danuta Grechuta, absolwentka Wydziału Geografii Akademii Pedagogicznej w Krakowie, "święta żona", przyjaciel, a bywało, że także menedżer Marka Grechuty. Ich wspólne życie trwało 36 lat, z czego większa część przypadła na czasy Polski Ludowej.
Długość odcinka: 10 min.
Urodziła się w Łodzi, w rodzinie fotografików. Jej mężem jest aktor Mikołaj Grabowski. W 1977 r. ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku zadebiutowała na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Długość odcinka: 11 min.
Zdzisław Skwara z pokolenia "Kolumbów", artysta śpiewak, w chwili wybuchu wojny 19 - letni uczeń warszawskiej szkoły im. Wawelberga i Rotwanda. Opisuje wrześniową tułaczkę, pobyt w sowieckim łagrze i niemieckim obozie, powrót do rodzinnego miasta.
Długość odcinka: 11 min.
Jerzy Kawalerowicz, polski reżyser i scenarzysta ormiańskiego pochodzenia, urodził się 19 stycznia 1922 w Gwoźdźcu koło Kołomyi, zmarł 27 grudnia 2007 r...
Długość odcinka: 3 min.
Prof. Marian Fuks (1914 r.), historyk, muzykolog, pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego, w latach 1991 - 1994 dyr. tej instytucji. Autor książek o żydowskiej prasie, kulturze i sztuce. Redagował Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Długość odcinka: 11 min.
Jerzy Krusenstern, urodzony w 1924 roku w Druskiennikach, potomek arystokratycznego rodu, praprawnuk rosyjskiego admirała Johana Krusenterna. Przed wojną, jako harcerz, uczestniczył w obronie Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 roku.
Długość odcinka: 10 min.
Relacje ludzi, w których życie wkroczyła historia, i którzy stawili jej czoła. Jerzy Kawalerowicz, Gustaw Holoubek, Wiesław Chrzanowski, Zofia Hertz, ksiądz Józef Szarkowski, Rafał Gan-Ganowicz i wielu innych - posłuchaj jak opowiadają o czasach, w których przyszło im żyć i swych własnych losach.
Źródło: TVP VOD
Nie jesteś zalogowany.
Zaloguj się lub zarejestruj się, aby: