Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Notacje historyczne odc. 51 - 100
Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.
Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?
Przekażemy Twoją opinię wydawcom.
Witalis Skorupka - urodzony w 1923 r., żołnierz AK skazany na karę śmierci w czasach stalinowskich, prezes Związku Więźniów Politycznych Skazanych na Karę Śmierci. W komunistycznych więzieniach przesiedział osiem lat.
Długość odcinka: 10 min.
Małgorzata Szejnert, polska dziennikarka i pisarka (ur. 28 kwietnia 1936 w Warszawie). Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowała działem reportażu w tygodniku Literatura...
Długość odcinka: 10 min.
Wspomnienia jednego z najsłynniejszych dziennikarzy TVP, Andrzeja Bobera, który opowiada o kulisach debaty Wałęsa - Miodowicz i swoim udziale w tym historycznym wydarzeniu. Debata odbyła się 30 listopada 1988 r. i była transmitowana przez TVP.
Długość odcinka: 10 min.
– Kiedy mama dowiedziała się o moich marzeniach, przeraziła się i zaprotestowała, ponieważ w moim domu artyści uważani byli za takie środowisko trochę niemoralne – opowiada Anna Polony o początkach swojej kariery na scenie. Dlaczego od zawsze marzyła, żeby zostać aktorką? I jak (...)
Długość odcinka: 10 min.
Kompozytor, urodzony 30 sierpnia 1936 w Starogardzie Gdańskim. W kompozycji jest autodydaktą. W latach 1954 - 62 pracował w teatrach studenckich w Gdańsku (Bim - Bom) i Warszawie (STS). Z tego okresu pochodzą pierwsze teatralne kompozycje muzyczne.
Długość odcinka: 10 min.
– Pewnego razu kiedy siedziałam, zauważyłam, że rysuje moje nogi, czego się nie spodziewałam. Myślę, że było to coś, co zawsze lubił… kobiece nogi – wspomina Joanna Netel, którą w młodości rysunku uczył Bruno Schulz. Dodaje, że zawsze chodził z głową zwieszoną w dół i (...)
Długość odcinka: 11 min.
Sokrat Janowicz, ur. w 1936 r. w Krynkach. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1956 roku został dziennikarzem nowo utworzonego białoruskiego tygodnika "Niwa". Jego pierwszą książką był tom opowiadań "Zahony" (1969).
Długość odcinka: 10 min.
– Od wieku, kiedy miałem 10 lat jestem w Brazylii. Uważam, że tożsamość tworzy się bardzo silnie jak się ma te piętnaście, osiemnaście lat, bo to są kumple, to są wartości, to tworzy bardzo silne korzenie. Myślę, że dzisiaj jestem przede wszystkim Brazylijczykiem – mówi (...)
Długość odcinka: 10 min.
– Należeliśmy do tej części konspiracji, która wybuchowi powstania była zdecydowanie przeciwna – mówi Wiesław Chrzanowski, weteran walk powstańczych. Jak przyznaje, obawiał się nie tyle walk z niemieckim okupantem, co raczej ujawnienia przynależności do podziemia w obliczu (...)
Długość odcinka: 10 min.
Włodzimierz Nahorny – muzyk jazzowy, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie. Jeden z najwybitniejszych jazzmanów w Polsce, kompozytor utworu „Jej portret”.
Długość odcinka: 12 min.
Stefan Bratkowski - dziennikarz, publicysta, pisarz. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Jagielońskiego. W latach 1954 - 1956 pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Prawa UJ.
Długość odcinka: 10 min.
Gustaw Zemła – Artysta-rzeźbiarz, w latach 1958-2002 profesor rzeźby na Akademii sztuk Pięknych w Warszawie. Autor pomników Powstańców śląskich w Katowicach, Władysława Broniewskiego w Płocku, Polegli Niepokonani, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza w Warszawie, Jana Pawła II (...)
Długość odcinka: 12 min.
– Jelcyn był człowiekiem takim, że jeśli mu się udowodniło coś praktycznie, to on przyjmował argumenty – mówi były prezydent Lech Wałęsa. – Wpadłem w pułapkę, bo zostawiłem sobie Jelcyna i Rosję tak na poważnie na drugą kadencję. Chciałem to rzeczywiście wyczyścić. Ale (...)
Długość odcinka: 11 min.
Stanisław Srokowski – kresowiak, naoczny świadek mordów Ukraińców na Polakach. Pisarz, poeta, tłumacz z języka ukraińskiego.
Długość odcinka: 10 min.
- Powołanie Prymasowskiego Komitetu Pomocy Internowanym uważam za bardzo doniosłe wydarzenie. Znaleźli się ludzie o ogromnej odwadze i ogromnym poświęceniu, gdzie mimo rygoru jednak się przedostawali tam i zaopatrywali - wspomina kardynał Józef Glemp.
Długość odcinka: 10 min.
– Od skończenia studiów prawniczych miałem zakaz wykonywania zawodu przez 21 lat. Zostałem zaproszony do nieformalnego zespołu przy prymasie Wyszyńskim. – opowiada Wiesław Marian Chrzanowski.
Długość odcinka: 10 min.
– Ktoś, kto pokonywał w Wyścigu Pokoju zawodników ze Związku Radzieckiego i Niemiec, od razu był uznawany za bohatera narodowego – opowiada Ryszard Szurkowski – dwukrotny srebrny medalista olimpijski i mistrz świata w kolarstwie szosowym z 1973 r.
Długość odcinka: 11 min.
Andrzej Strumiłło – profesor ASP w Krakowie, malarz, grafik, ilustrator, rysownik i fotograf, który zgromadził obszerną kolekcję dzieł sztuki. Artysta opowiada historię swojej wyprawy na Syberię, z której przywiózł w pociągu półrocznego niedźwiedzia.
Długość odcinka: 10 min.
– Mając lat dwanaście zdecydowałem, czym się chcę zając. I, szczerze mówiąc, była to jedna z mądrzejszych decyzji w moim życiu. Chciałem się zająć historią – mówi profesor Henryk Samsonowicz.
Długość odcinka: 10 min.
–Metody niektórych profesorów mi nie bardzo odpowiadały. Trzeba było stawać w oknie szkoły teatralnej i wykrzykiwać ordynarne wyrazy, jednocześnie odsłaniając pupę – opowiada z uśmiechem Ewa Krasnodębska. Poznaj historię artystki, która grała u najlepszych polskich reżyserów (...)
Długość odcinka: 10 min.
Wojciech Kilar ur. w 1932 r. we Lwowie. Kompozytor muzyki poważnej i filmowej, Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim stworzył nową polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce (sonoryzm). (...)
Długość odcinka: 10 min.
Teresa Lipowska - aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Występowała w warszawskich teatrach: Ludowym, Nowym i Syrenie. Przez lara związana z kabaretem „Dudek". Największą popularność przyniosła jej rola Barbary Mostowiak w serialu (...)
Długość odcinka: 12 min.
Andrzej Mariusz Trautman (ur. 4 I 1933 r. w Warszawie), prof. zwyczajny, dr habilitowany, inżynier fizyki teoretycznej, członek rzeczywisty PAN, polski fizyk mający znaczący wkład do teorii grawitacji, a głównie do ogólnej teorii względności, profesor UW.
Długość odcinka: 10 min.
Gdy miała osiem lat, rodzice nie pozwolili jej zapisać się do szkoły baletowej. Dopięła swego po dwudniowym strajku głodowym. Od tego czasu taniec towarzyszy jej przez całe życie.
Długość odcinka: 11 min.
Tadeusz Drozda (ur. 3 kwietnia 1949 w Brzegu Dolnym), polski satyryk, komik, aktor i konferansjer, cioteczny brat aktora Cezarego Żaka.
Długość odcinka: 12 min.
Tancerka, pedagog baletu, choreograf. Ukończyła szkołę baletową w Warszawie w pierwszym powojennym roczniku. Następnie studiowała choreografię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jako prymuska została wytypowana na baletowe studia pedagogiczne w Moskwie. Wówczas była to (...)
Długość odcinka: 10 min.
Po swojej drugiej roli zarabiała tyle, co najlepszy pułkownik Piłsudskiego. Nawet Stalin wybaczył jej niestawienie się na kolacji. Jaka była rola jej życia?
Długość odcinka: 12 min.
Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg (1923 - 2012, ur. i wychowana na zamku w Żywcu. Tam też mieszkali jej rodzice: Alicja Ancarcrona i Karol Olbracht, a także dziadek Karol Stefan (założyciel browaru) z żoną Marią Teresą.
Długość odcinka: 11 min.
Płk poż. Władysław Pilawski ur. w 1913 r. w Czarnkowie w woj. wielkopolskim. W 1934 r. wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. We wrześniu 1939 r. dowodził plutonem 55. Pułku Piechoty „Leszno”. W 1940 znalazł się w szeregach Warszawskiej Straży Ogniowej i rozpoczął (...)
Długość odcinka: 12 min.
Językoznawca, Jerzy Bralczyk (rocznik 1947), mówi o etymologii swojego nazwiska, wspomina rodziców - wiejskich nauczycieli. Opowiada o tym jak w wieku 5 lat nauczył się czytać, i że od początku pasjonował się rymem i rytmem w wierszach.
Długość odcinka: 9 min.
– Moi trenerzy przekonywali rodziców, że biegać czy boksować mogę na poziomie światowym, a aktorem nie będę nigdy – śmieje się Daniel Olbrychski. W młodości jego pasją był sport, jednak po aktorskim debiucie nikt nie miał wątpliwości, że największą karierę może zrobić (...)
Długość odcinka: 12 min.
– Wielki uczony, który jest groźny dla współczesnej wolnomyślności. Wielki papież, który się nie boi – o delikatności, wyrozumiałości i mądrości kardynała Ratzingera opowiadają księża kardynałowie.
Długość odcinka: 9 min.
Barbara Ptak projektowała stroje do największych polskich filmów, do dziś nie nosi beżu. Jak pracuje się „nie po amerykańsku” w tworzonych z rozmachem produkcjach?
Długość odcinka: 10 min.
Okupację przeżyła, czytając literaturę – stąd został jej ogromny szacunek dla poezji romantycznej. Posłuchaj wspomnień z czasów studenckich historyka literatury, Marii Rydlowej.
Długość odcinka: 13 min.
Henryk Wojnarowski, dyrygent, wraz ze swoim chórem 6-krotnie otrzymał nominację do nagrody Grammy. Twierdzi, że „bardzo dobrze” to zdecydowanie za mało, by coś osiągnąć.
Długość odcinka: 11 min.
Włodzimierz Kotoński był jednym z protagonistów muzyki awangardowej w Polsce. Spod jego skrzydeł wyszli najpopularniejsi dziś polscy kompozytorzy: Paweł Mykietyn, Hanna Kulenty, Paweł Szymański, Stanisław Krupowicz.
Długość odcinka: 10 min.
– Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności karnej za moje czyny na scenie – Jan Peszek porusza zagadnienie wiarygodności aktorskiej i przewagi teatru nad kinem, dużą wagę przywiązując do kontaktu z widzem.
Długość odcinka: 12 min.
– Szatnia to coś takiego, jak ludzie są na wojnie. Trzeba podnieść każdego z nich – Gmoch opowiada o przerwie w meczu z Anglią w 1973 r. – Jak trener nie ma charyzmy, to może sobie robić kiełbaski na gorąco – dodaje.
Długość odcinka: 10 min.
– Pan Płoński nadzorował moje przechowywanie przez różnych ludzi do końca wojny – urodzony w 1938 roku Daniel Passent opowiada o krętych drogach, prowadzących do kariery dziennikarza. Przypomina nadzwyczajny sukces wschodzącej „Polityki” oraz zdradza, jak doszło do publikacji (...)
Długość odcinka: 11 min.
– Mam głębokie przekonanie, że to nie masy dźwigają historię. Elity są najważniejsze – mówi Zanussi, któremu przyszło słono zapłacić za swoje marzenia. Reżyser został dwukrotnie wyrzucony ze szkoły, w tym raz za zrobienie ironicznej miny na pochodzie pierwszomajowym.
Długość odcinka: 11 min.
– Ogromna warstwa moczu zmieszana z kałem i martwymi ciałami ludzkimi. Reakcją na ten widok było wymiotowanie – pisarz i lekarz Arnlod Mostowicz wspomina piekło przeżyć w obozie w Kolcach – Cały czas myślałem o zemście – dodaje.
Długość odcinka: 10 min.
- Jak Ty sobie wyobrażasz, żeby maturzysta naszej uczelni grywał w knajpach... Przecież może grać na zabawach szkolnych - Jan "Ptaszyn" Wróblewski o swojej pasji do muzyki i początkach jazzu w Polsce.
Długość odcinka: 12 min.
Leszek Długosz ur. w 1941 r. w Zaklikowie na Lubelszczyźnie. Poeta, pieśniarz, kompozytor. W 1965 r. związał się z kabaretem Piwnica pod Baranami, gdzie zasłynął jako twórca i wykonawca piosenki poetyckiej. Wydał kilkanaście tomików poezji, prowadził programy radiowe i telewizyjne.
Długość odcinka: 11 min.
- Jestem szczęśliwy, że los pozwala realizować mi, to o czym zawsze marzyłem, to do czego zostałem przygotowany... - Andrzej Seweryn o zawodzie aktora i swoich doświadczeniach na scenie.
Długość odcinka: 11 min.
Ateista, który znał Karola Wojtyłę, a w Kalkucie spotkał Matkę Teresę. Do Związku Młodzieży Polskiej wstąpił na złość rodzicom. Fascynuje go człowiek i mózg ludzki. Jerzy Vetulani, neurobiolog i psychofarmakolog.
Długość odcinka: 11 min.
Leokadia Krajewska w latach 1945-1949 jako jedna z pierwszych milicjantek z Kompanii Ruchu Drogowego kierowała ruchem drogowym w Warszawie. Znana jako „Lodzia Milicjantka”, stałam się jednym z symboli powojennej Warszawy. Bohaterka licznych zdjęć, artykułów i filmów.
Długość odcinka: 10 min.
- Musieliśmy pisać piosenki masowe, więc to były tylko piosenki o pracy, o wyścigu, o robocie, o robotnikach... - wspomina Helena Kołaczkowska autorka ponad trzystu tekstów piosenek.
Długość odcinka: 11 min.
– To był nieprawdopodobnie prawy katolik i patriota – mówi o swoim, tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej mężu. Ryszard Kaczorowski namawiał żonę, by towarzyszyła mu w drodze do Katynia, lecz nie mogła pojechać.
Długość odcinka: 11 min.
– Polska i Polacy to jedyny naród, który się wyraża w muzyce fortepianem – mówi Michał Bristigier. Gra na fortepianie wg muzykologa jest nie tylko możliwością, ale powinnością.
Długość odcinka: 10 min.
– Nigdy się z nim nudziłam. Szymon myśli, że jest jak Pigmalion, że mnie całą stworzył – mówi aktorka o swoim mężu, Szymonie Szurmieju. Gołda Tencer wspomina szczęśliwe dzieciństwo, początki w teatrze i swoje oddanie kulturze żydowskiej.
Długość odcinka: 10 min.
Relacje ludzi, w których życie wkroczyła historia, i którzy stawili jej czoła. Jerzy Kawalerowicz, Gustaw Holoubek, Wiesław Chrzanowski, Zofia Hertz, ksiądz Józef Szarkowski, Rafał Gan-Ganowicz i wielu innych - posłuchaj jak opowiadają o czasach, w których przyszło im żyć i swych własnych losach.
Źródło: TVP VOD
Nie jesteś zalogowany.
Zaloguj się lub zarejestruj się, aby: