Las Story Sezon 1

Las Story Sezon 1 Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Wiedza
Rok produkcji:
2014
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
5 godz. 6 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Las Story Sezon 1

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Las Story Sezon 1 Program odc.16
Odcinek 16

odc.16

Od kilkudziesięciu lat obserwujemy w naszych lasach narastającą inwazję gatunków obcych. Rośliny i zwierzęta, które przybyły z innych kontynentów, są często poważnym zagrożeniem dla rodzimej fauny i flory i mogą doprowadzić do zachwiania całego ekosystemu. Którzy intruzi są (...)

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.15
Odcinek 15

odc.15

W kolejnym odcinku odwiedzimy miejsca, które nie kojarzą się z ochroną przyrody, a są rezerwuarami rzadkich i cennych gatunków roślin i zwierząt. Te miejsca to poligony wojskowe. Dzisiaj poligony są przywracane naturze przez leśników z 58 nadleśnictw. Udało im się odzyskać już ponad (...)

Długość odcinka: 20 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.14
Odcinek 14

odc.14

Bobry wywierają szczególny wpływ na las. Wznoszą tamy, żeremia i ścinają drzewa. Dzięki swojej działalności tworzą rozlewiska i zwiększają powierzchnię obszarów podmokłych w lasach. Tym samym przyczyniają się do wzrostu bioróżnorodności środowiska, bo takie obszary są (...)

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.13
Odcinek 13

odc.13

Tysiące lat temu cała Europa pokryta była lasami. Nie istniały żadne bariery dla przemieszczania się dzikich zwierząt. Wraz z nadejściem człowieka nastąpiły zmiany. Ludzie zaczęli wycinać lasy, przekształcać je w tereny rolnicze. Z tego powodu zwierzęta nie mogły swobodnie się (...)

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.12
Odcinek 12

odc.12

Rysie potrafią upolować nawet małego jelenia, jednak żeby to osiągnąć muszą się bezszelestnie podkraść do ofiary. To nie tylko doskonali myśliwi, ale też jedne z najbardziej nieuchwytnych zwierząt w Polsce, a spotkanie oko w oko z rysiem graniczy z cudem. Mimo to, leśnicy mają (...)

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.11
Odcinek 11

odc.11

W 1928 r. rozpoczęto proces restytucji żubra. Dzięki pomocy wielu osób gatunek przetrwał. Do dziś jego ostoją pozostaje Puszcza Białowieska. Jednak by gatunkowi nie zagrażało permanentne wyginięcie, muszą one też zasiedlać lasy gospodarcze. Jak tego dokonać? Od 2008 r. w (...)

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.10
Odcinek 10

odc.10

Stare, leżące, rozkładające się drzewa to miejsce życia wielu organizmów. O ich ogromnym znaczeniu dla przyrody przekonują nas naukowcy badający lasy naturalne. Z ich wiedzy coraz częściej korzystają leśnicy. Drzewo rozkłada się tyle, ile żyło – 100, 200 a nawet 300 lat, (...)

Długość odcinka: 20 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.9
Odcinek 9

odc.9

Na każdej leśnej, lub polnej wycieczce przenosimy nieświadomie mnóstwo nasion. To obok produkcji smacznych owoców jedna z wielu strategii „wędrowania” roślin na odległe tereny. Jak jeszcze rośliny wykorzystają ludzi i zwierzęta do swoich celów?

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.8
Odcinek 8

odc.8

Lasy bukowe zamieszkują niezwykli mieszkańcy – popielice. Żyją w koronach drzew, potrafią przebyć kilkaset metrów w ciągu minuty. Gdy przychodzi okres hibernacji, skrywają się pod ziemią. Ich hibernacja trwa ok. 7-8 miesięcy, czyli dłużej niż u susła. Popielice można wyczuć po (...)

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.7
Odcinek 7

odc.7

Sabina i Robert odwiedzają miejsca, w których żyją głuszce – najwięksi i najrzadsi przedstawiciele kuraków w Polsce. Dzikim populacjom głuszca wciąż grozi całkowite wymarcie. Leśnicy pomagają przetrwać temu pięknemu kurakowi leśnemu. W puszczach, gdzie ptaki te jeszcze bytują, (...)

Długość odcinka: 20 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.6
Odcinek 6

odc.6

Bohaterami tego odcinka są bardzo pożyteczne owady: dzikie pszczoły i trzmiele. Odwiedzimy Nadleśnictwo Spała i Nadleśnictwo Stąporków, gdzie odtwarza się bartnictwo, najstarszą formę tradycyjnego użytkowania lasu, która zanikła pod koniec XIX w.

Długość odcinka: 20 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.5
Odcinek 5

odc.5

Ważą ok. 800kg. Żubry z natury nie są niebezpieczne, chyba że w czasie rui. Młode rodzą się w okresie od połowy marca do połowy grudnia. Im później, tym większa szansa na przeżycie.

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.4
Odcinek 4

odc.4

W Europie niewiele jest lasów, które tak wspaniale łączą przeszłość z teraźniejszością, jak te znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa". Na tym terenie można poznać procesy oraz gatunki, które kształtowały krajobraz dziesiątki tysięcy lat temu.

Długość odcinka: 15 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.3
Odcinek 3

odc.3

Od lat leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka walczą ze skutkami zamierania świerków w Beskidach. Na zły stan zdrowotny lasu wpłynęły m.in. czynniki klimatyczne: susze i huraganowe wiatry. Tutejsze świerki stały się ofiarami korników...

Długość odcinka: 19 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.2
Odcinek 2

odc.2

W wielkopolskich lasach gniazduje jedna z największych w Polsce populacja bocianów czarnych. W przeciwieństwie do swego kuzyna, bociana białego, nie zbliżył się do człowieka.

Długość odcinka: 20 min.

Las Story Sezon 1 Program odc.1
Odcinek 1

odc.1

W Polsce pod koniec XX wieku wilki występowały głównie w rozległych lasach na wschód od Wisły. W zachodniej części kraju były nieliczne. Dzisiaj stopniowo powracają do kompleksów leśnych, z których wyparł je człowiek. W ponad 80 proc. watah obserwowanych przez badaczy w zachodniej (...)

Długość odcinka: 20 min.