Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Las Story Sezon 1
Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.
Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?
Przekażemy Twoją opinię wydawcom.
Odcinek 16
odc.16
Od kilkudziesięciu lat obserwujemy w naszych lasach narastającą inwazję gatunków obcych. Rośliny i zwierzęta, które przybyły z innych kontynentów, są często poważnym zagrożeniem dla rodzimej fauny i flory i mogą doprowadzić do zachwiania całego ekosystemu. Którzy intruzi są (...)
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 15
odc.15
W kolejnym odcinku odwiedzimy miejsca, które nie kojarzą się z ochroną przyrody, a są rezerwuarami rzadkich i cennych gatunków roślin i zwierząt. Te miejsca to poligony wojskowe. Dzisiaj poligony są przywracane naturze przez leśników z 58 nadleśnictw. Udało im się odzyskać już ponad (...)
Długość odcinka: 20 min.
Odcinek 14
odc.14
Bobry wywierają szczególny wpływ na las. Wznoszą tamy, żeremia i ścinają drzewa. Dzięki swojej działalności tworzą rozlewiska i zwiększają powierzchnię obszarów podmokłych w lasach. Tym samym przyczyniają się do wzrostu bioróżnorodności środowiska, bo takie obszary są (...)
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 13
odc.13
Tysiące lat temu cała Europa pokryta była lasami. Nie istniały żadne bariery dla przemieszczania się dzikich zwierząt. Wraz z nadejściem człowieka nastąpiły zmiany. Ludzie zaczęli wycinać lasy, przekształcać je w tereny rolnicze. Z tego powodu zwierzęta nie mogły swobodnie się (...)
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 12
odc.12
Rysie potrafią upolować nawet małego jelenia, jednak żeby to osiągnąć muszą się bezszelestnie podkraść do ofiary. To nie tylko doskonali myśliwi, ale też jedne z najbardziej nieuchwytnych zwierząt w Polsce, a spotkanie oko w oko z rysiem graniczy z cudem. Mimo to, leśnicy mają (...)
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 11
odc.11
W 1928 r. rozpoczęto proces restytucji żubra. Dzięki pomocy wielu osób gatunek przetrwał. Do dziś jego ostoją pozostaje Puszcza Białowieska. Jednak by gatunkowi nie zagrażało permanentne wyginięcie, muszą one też zasiedlać lasy gospodarcze. Jak tego dokonać? Od 2008 r. w (...)
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 10
odc.10
Stare, leżące, rozkładające się drzewa to miejsce życia wielu organizmów. O ich ogromnym znaczeniu dla przyrody przekonują nas naukowcy badający lasy naturalne. Z ich wiedzy coraz częściej korzystają leśnicy. Drzewo rozkłada się tyle, ile żyło – 100, 200 a nawet 300 lat, (...)
Długość odcinka: 20 min.
Odcinek 9
odc.9
Na każdej leśnej, lub polnej wycieczce przenosimy nieświadomie mnóstwo nasion. To obok produkcji smacznych owoców jedna z wielu strategii „wędrowania” roślin na odległe tereny. Jak jeszcze rośliny wykorzystają ludzi i zwierzęta do swoich celów?
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 8
odc.8
Lasy bukowe zamieszkują niezwykli mieszkańcy – popielice. Żyją w koronach drzew, potrafią przebyć kilkaset metrów w ciągu minuty. Gdy przychodzi okres hibernacji, skrywają się pod ziemią. Ich hibernacja trwa ok. 7-8 miesięcy, czyli dłużej niż u susła. Popielice można wyczuć po (...)
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 7
odc.7
Sabina i Robert odwiedzają miejsca, w których żyją głuszce – najwięksi i najrzadsi przedstawiciele kuraków w Polsce. Dzikim populacjom głuszca wciąż grozi całkowite wymarcie. Leśnicy pomagają przetrwać temu pięknemu kurakowi leśnemu. W puszczach, gdzie ptaki te jeszcze bytują, (...)
Długość odcinka: 20 min.
Odcinek 6
odc.6
Bohaterami tego odcinka są bardzo pożyteczne owady: dzikie pszczoły i trzmiele. Odwiedzimy Nadleśnictwo Spała i Nadleśnictwo Stąporków, gdzie odtwarza się bartnictwo, najstarszą formę tradycyjnego użytkowania lasu, która zanikła pod koniec XIX w.
Długość odcinka: 20 min.
Odcinek 5
odc.5
Ważą ok. 800kg. Żubry z natury nie są niebezpieczne, chyba że w czasie rui. Młode rodzą się w okresie od połowy marca do połowy grudnia. Im później, tym większa szansa na przeżycie.
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 4
odc.4
W Europie niewiele jest lasów, które tak wspaniale łączą przeszłość z teraźniejszością, jak te znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa". Na tym terenie można poznać procesy oraz gatunki, które kształtowały krajobraz dziesiątki tysięcy lat temu.
Długość odcinka: 15 min.
Odcinek 3
odc.3
Od lat leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka walczą ze skutkami zamierania świerków w Beskidach. Na zły stan zdrowotny lasu wpłynęły m.in. czynniki klimatyczne: susze i huraganowe wiatry. Tutejsze świerki stały się ofiarami korników...
Długość odcinka: 19 min.
Odcinek 2
odc.2
W wielkopolskich lasach gniazduje jedna z największych w Polsce populacja bocianów czarnych. W przeciwieństwie do swego kuzyna, bociana białego, nie zbliżył się do człowieka.
Długość odcinka: 20 min.
Odcinek 1
odc.1
W Polsce pod koniec XX wieku wilki występowały głównie w rozległych lasach na wschód od Wisły. W zachodniej części kraju były nieliczne. Dzisiaj stopniowo powracają do kompleksów leśnych, z których wyparł je człowiek. W ponad 80 proc. watah obserwowanych przez badaczy w zachodniej (...)