Którędy po sztukę odc. 1-50

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Kultura, sztuka
Kategoria wiekowa:
od lat 12
Rok produkcji:
2016
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
5 godz. 42 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Którędy po sztukę odc. 1-50

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Jankiel Adler
Odcinek 50

Jankiel Adler

Jankiel Adler był artystą międzynarodowym – oprócz tego, że funkcjonował w Niemczech, z których musiał wyjechać z powodu dojścia nazistów do władzy, mieszkał także w Paryżu, Warszawie, a pod koniec życia w Wielkiej Brytanii i Szkocji. Współpracował z żydowską grupą (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Ali Kazma
Odcinek 49

Ali Kazma

O pracy „Fabryka Dżinsów” Ali Kazmy opowiada Joanna Sokołowska – historyczka sztuki związana z MS w Łodzi.

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program odc. 48
Odcinek 48

odc. 48

Którędy po sztukę? Odcinek 48

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Cezary Bodzianowski
Odcinek 47

Cezary Bodzianowski

Którędy po sztukę

Długość odcinka: 19 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Karol Hiller
Odcinek 46

Karol Hiller

Są piłkarze, ale nie widać boiska, jest ruch, ale scena jest statyczna. To „Gra w piłkę” namalowana przez jednego z najwybitniejszych artystów polskiej awangardy, Karola Hillera, artysty silnie związanego z Łodzią, który poniósł śmierć z rąk hitlerowców w 1939 roku.

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Julita Wójcik
Odcinek 45

Julita Wójcik

Kolejna pozycja z bogatego zbioru sztuki nowoczesnej Muzeum Sztuki w Łodzi to „Pozamiatać po włókniarkach” – performance Julity Wójcik, który przedstawia niewidzialne z perspektywy publicznej, a niezbędne i niewdzięczne prace wykonywane głównie przez kobiety. Dzieło jest hołdem (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Hüseyin Bahri Alptekin
Odcinek 44

Hüseyin Bahri Alptekin

– Złote cekiny kojarzą nam się z kulturą bliskiego wschodu, a raczej z fantazjami naszymi na temat kultury wschodu – Jarosław Suchan opowiada o pracy Hüseyina Bahriego Alptekina zatytułowanej „Heimat-Toprak”, czyli „Ojczyzna-Ziemia”.

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Józef Robakowski
Odcinek 43

Józef Robakowski

Program poświęcony jest twórczości Józefa Robakowskiego. Józef Robakowski to jedna z najważniejszych postaci współczesnej sztuki, nie tylko polskiej. Artysta jest pionierem sztuki wideo i nowych mediów oraz współtwórcą Warsztatu Formy Filmowej. W dalszej części programu pojawi się (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Wacław Szpakowski
Odcinek 42

Wacław Szpakowski

Wacław Szpakowski

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Monica Bonvicini
Odcinek 41

Monica Bonvicini

Monica Bonvicini

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Enrico Prampolini
Odcinek 40

Enrico Prampolini

Enrico Prampolini

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Alina Szaposznikow
Odcinek 39

Alina Szaposznikow

Alina Szaposznikow

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Theo van Doesburg
Odcinek 38

Theo van Doesburg

100 Lat Awangardy w TVP Kultura! Theo van Doesburg był holenderskim artystą, malarzem, pisarzem, projektantem, architektem i teoretykiem sztuki. O jego Kontrkompozycji XV opowiada Paulina Kurc-Maj

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Katarzyna Kobro
Odcinek 37

Katarzyna Kobro

Na życiu i częściowo drodze twórczej Kobro zaważył związek z Władysławem Strzemińskim. Ich wspólną pracownię w Smoleńsku określano mianem palety konstruktywizmu. To tam spotykała się czołówka rosyjskiej awangardy, z Kazimierzem Malewiczem i El Lissitzkym na czele. W Polsce, gdzie (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Władysław Strzemiński
Odcinek 36

Władysław Strzemiński

Władysław Strzemiński należał do najważniejszych postaci konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku. Był malarzem, projektantem druku funkcjonalnego, ale także teoretykiem sztuki, twórcą teorii unizmu. Należał do awangardowych ugrupowań BLOK"(1924 - 26), współtworzył (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program R.E.P.
Odcinek 35

R.E.P.

W wideo Pieśniarz, będącym zapisem performance’u wyreżyserowanego przez grupę R. E. P. , przypomniane zostały dzieła sztuki i wydarzenia artystyczne, które w ciągu ostatnich dwóch dekad w różnych miejscach świata wywołały skandal, wzbudziły kontrowersje opinii publicznej bądź (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Iza Tarasewicz
Odcinek 34

Iza Tarasewicz

Iza Tarasewicz zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, performance. O oryginalności jej działań decyduje w dużej mierze specyfika materii, w której artystka pracuje, oraz poruszana tematyka, przy czym niezwykle często treść i forma są tu ze sobą immanentnie powiązane.

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Artur Żmijewski
Odcinek 33

Artur Żmijewski

„To jest film o przypominaniu sobie” – tymi słowami Artur Żmijewski skomentował zrealizowane przez siebie w 2003 r. dokumentalne wideo Nasz śpiewnik. Jego bohaterowie to starzy Żydzi polskiego pochodzenia, dla których – po traumatycznych przeżyciach II wojny światowej – nową (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Anna Konik
Odcinek 32

Anna Konik

Bohaterami twórczości Anny Konik są ludzie. Zawsze na pierwszym planie, oprowadzają artystkę po swoich miejscach i po swoim życiu. Anna Konik opowiada ich historie czasami stojąc za kamerą, czasami fizycznie pokazując się na planie filmu. Niezależnie od tego czy jest widoczna czy też (...)

Długość odcinka: 20 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Konrad Smoleński
Odcinek 31

Konrad Smoleński

Instalacja Konrada Smoleńskiego „The End of Radio” zbudowana została z blisko dwustu mikrofonów ustawionych na statywach. Urządzenia, usytuowane blisko siebie i tworzące zwartą grupę, emitują nagranie zarejestrowane w trakcie przeprowadzanego na ulicy badania sondażowego. Kluczem, na (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Leon Tarasewicz
Odcinek 30

Leon Tarasewicz

Wczesne prace artysty, z lat 80. XX wieku, w tym obraz znajdujący się w Kolekcji II, oscylują między poszukiwaniem indywidualnej formuły pejzażu a zgłębianiem własności malarstwa – barwy, światła i materialności farby. Pejzaż, który na tym etapie twórczości Tarasewicza można (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Janek Simon
Odcinek 29

Janek Simon

Instalacja wpisuje się w jeden z nurtów poszukiwań Simona, którego kluczowym wątkiem jest kwestia sprzeciwu wobec instytucji i związanego z nią systemu kontroli. Produkcja szeroko pojętej wiedzy, czy to w postaci dokumentów biurowych czy też różnego rodzaju aktów legislacyjnych, norm i (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Aleksandra Czerniawska
Odcinek 28

Aleksandra Czerniawska

„Wesele” Aleksandry Czerniawskiej jest bliskie strukturze obrazu symultanicznego. Płótno podzielone zostało na dwa plany: pierwszy zajmuje portret nowożeńców w otoczeniu najbliższych osób; na drugim rozgrywają się poszczególne epizody wesela, od ceremonii zaślubin w cerkwi, poprzez (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Paweł Althamer
Odcinek 27

Paweł Althamer

Teledysk, wideo Pawła Althamera zrealizowane wraz z Poznańskim Chórem Chłopięcym, wpisuje się w obręb społecznie zorientowanych projektów artysty. Impulsem prowadzącym do jego powstania była afera pedofilska, w którą zamieszany był dyrygent chóru. W wideo nie odnajdziemy jednak (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Volodymyr Kuznetsov
Odcinek 26

Volodymyr Kuznetsov

Instalację Volodymyra Kuznetsova można usytuować w ramach szerszego zjawiska, jakim jest zwrot do materialności, obserwowany na różnych polach kultury, począwszy od lat 90. ubiegłego wieku. Badacze literatury polskiej ostatnich dwóch dekad diagnozują intensywną obecność przedmiotów w (...)

Długość odcinka: 30 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Krystian Lupa
Odcinek 25

Krystian Lupa

Instalacja Krystiana Lupy Live Factory 2 jest adaptacją scenografii do jego sztuki Factory 2, której premiera odbyła się w Starym Teatrze w 2008 roku. Koncepcja Lupy nawiązuje do srebrnego okresu Factory, kultowego miejsca założonego w Nowym Jorku przez Warhola. Spotykali się tam (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Mirosław Bałka
Odcinek 24

Mirosław Bałka

O pracy Rzeźba 7+1 Mirosława Bałki, która powstawała w latach 1998/2011, opowiada Stanisław Ruksza. Składa się z ośmiu walców solnych osadzonych w betonowych osłonach w kształcie prostopadłościanów. Ostatni z walców obraca się w dyskretny sposób. Zestawienie razem solnych walców (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Ai Weiwei
Odcinek 23

Ai Weiwei

O sztuce Ai Weiweia opowiada Monika Kozioł. Praca Oil spills została została wykonana w technice ceramicznej, która nieodłącznie kojarzy się z kulturą chińską. Porcelanowe obiekty zostały wypalone w tradycyjnych piecach w Jingdezhen. Sześć elementów z Kolekcji MOCAK - u, które (...)

Długość odcinka: 4 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Rafał Bujnowski
Odcinek 22

Rafał Bujnowski

Prace Rafała Bujnowskiego zwracają uwagę na zjawisko tworzenia obiektów kultu. Artysta zlecił wykonanie ośmiu kopii jedynego zachowanego mebla z domu rodzinnego Karola Wojtyły. Zgodę na zmierzenie i sfotografowanie oryginału, który znajduje się w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Tomasz Bajer
Odcinek 21

Tomasz Bajer

Praca Tomasza Bajera „Minimalism of Guantanamo” jest precyzyjnym odwzorowaniem celi więziennej Yassera Talal al Zahraniego z amerykańskiego obozu dla podejrzanych o terroryzm w Guantanamo Bay na Kubie. Osadzony w nim Saudyjczyk zginął w 2006 roku. Jako oficjalną przyczynę jego śmierci (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Zbigniew Libera
Odcinek 20

Zbigniew Libera

O pracy „Body Master” opowie Stanisław Ruksza. Zbigniew Libera jest nazywany prekursorem sztuki krytycznej. W pracach obnaża mechanizmy oraz stereotypy rządzące kulturą masową. Analizuje problem narzucania społeczeństwu obowiązujących wzorców zachowań i ról płciowych. Odnosi się (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Krzysztof Wodiczko
Odcinek 19

Krzysztof Wodiczko

O pracy „Pojazd dla bezdomnych” opowie Masza Potocka, dyrektor krakowskiego MOCAKu. Krzysztof Wodiczko jest autorem licznych prac multimedialnych odnoszących się do kwestii społecznych, takich jak bezdomność, emigracja. W projekcjach w przestrzeni publicznej porusza najbardziej bolesne (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Karolina Kowalska
Odcinek 18

Karolina Kowalska

O pracy „Rave” opowie Monika Kozioł. Prace Karoliny Kowalskiej to często instalacje site-specific oraz projekty pokazywane w przestrzeni publicznej. W wielu z nich korzysta z materiałów znalezionych, przetwarza fotografie, filmy, muzykę, kolekcjonuje dane. W jej realizacjach widać (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Julian Opie
Odcinek 17

Julian Opie

O pracy „Elena” opowie Masza Potocka, dyrektor krakowskiego MOCAKu. Julian Opie tworzy rzeźby, animacje, malarstwo, instalacje w przestrzeni publicznej. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje ludzkie ciało, które często artysta ukazuje w ruchu. Portretuje przyjaciół, ale także (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Edward Dwurnik
Odcinek 16

Edward Dwurnik

O pracach Edwarda Dwurnika, zgromadzonych w kolekcji MOCAK-u, opowiada Stanisław Ruksza.

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Shahar Marcus
Odcinek 15

Shahar Marcus

O filmie „Kurator” opowie Masza Potocka. Praca jest parodią typowego hollywoodzkiego trailera filmowego. Artysta w groteskowy sposób ukazuje dojście do władzy kuratora, który ma wyznaczać nowe trendy w sztuce. Posługując się komizmem, przedstawia środowisko artystyczne, w tym wypadku (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Robert Kuśmirowski
Odcinek 14

Robert Kuśmirowski

O pracy Roberta Kuśmirowskiego "Portiernia" opowie Monika Kozioł. Praca po raz pierwszy była prezentowana w dawnej siedzibie Gazety Wyborczej w Lublinie. W tym celu zaadaptowano nieużywaną portiernię. Obok standardowego wyposażenia z czasów PRL - u w pomieszczeniu znalazły się rekwizyty (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Deborah Sengl
Odcinek 13

Deborah Sengl

O pracy Debory Sengl opowie Masza Potocka. Artystka eksploruje relacje oraz zależności występujące na linii człowiek zwierzę. Jej twórczość wpisuje się w nurt studiów nad zwierzętami. Pracuje głównie w technice taksydermii (preparowanie i wypychanie martwych zwierząt). Tak jak w (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Grupa Azorro
Odcinek 12

Grupa Azorro

Czy artyście wolno wszystko? Azorro przekracza granicę poprawnego zachowania. Postępowanie członków grupy bardziej przypomina jednak wybryki małych chłopców niż szokujące działania artystów. Film kpi z fetyszyzacji postaci artysty i jednocześnie stawia pytanie o zasadność i cel (...)

Długość odcinka: 15 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Stanisław Dróżdż
Odcinek 11

Stanisław Dróżdż

Pierwszy odcinek drugiego sezonu cyklu. Program ma na celu ułatwienie zrozumienia dzieł sztuki zarówno tych najnowszych, jak i tych klasycznych, przez opowiadanie o nich w sposób przystępny dla przeciętnego widza. Zależy nam na połączeniu dzieła z muzealną kolekcją, w której się (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Wilhelm Sasnal
Odcinek 10

Wilhelm Sasnal

Wilhelm Sasnal konsekwentnie podejmuje trudne i ważkie tematy dotyczące polskiej historii i tożsamości narodowej, polityki i pamięci zbiorowej. Broniewski to jeden z pierwszych obrazów, które ugruntowały jego pozycję jako „najmłodszego z polskich malarzy historycznych”. Namalowany na (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Oskar Dawicki
Odcinek 9

Oskar Dawicki

Bałwan cytatów to ironiczna rzeźba wanitatywna wykonana z nietypowego materiału – śniegu, wymagająca nieustannej opieki, niejako „podtrzymywania przy życiu”. Na guzikach bałwana, jedynej trwałej części pracy, znajdują się cytaty z Rozmyślań rzymskiego filozofa i cesarza Marka (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Mykola Ridnyj
Odcinek 8

Mykola Ridnyj

Praca Mikola Ridnyi’ego składa się z dwóch elementów: serii rzeźb zatytułowanej Platformy składającej się z pustych, pozbawionych figur postumentów oraz z wideo Pomnik, dokumentującego proces rozbiórki sowieckiego pomnika robotników w Charkowie w ramach „oczyszczania” przestrzeni (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Alina Szapocznikow
Odcinek 7

Alina Szapocznikow

Prace Aliny Szapocznikow w kolekcji Muzeum pochodzą z eksperymentalnego okresu jej twórczości – formalnemu nowatorstwu towarzyszy tu nowe ujęcie kwestii ciała i jego reprezentacji. Szapocznikow dotyka traumatycznych wątków pamięci Holokaustu, choroby, ograniczeń i słabości ciała, a (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Klara Lidén
Odcinek 6

Klara Lidén

Przygotowana dla Muzeum instalacja Bez tytułu składa się z koszy na śmieci zabranych z ulic Nowego Jorku. Znaki życia metropolii, związane raczej z jego opresyjną, „brudną” stroną, zostały ułożone w sposób sugerujący tymczasowe zadomowienie (meble, lampa). Klara Lidén (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Goshka Macuga
Odcinek 5

Goshka Macuga

List to kilkumetrowej długości gobelin, który przedstawia akcję odtworzoną według happeningu Tadeusza Kantora z 1967 roku pod tym samym tytułem. U Macugi gigantyczny list, niesiony przez ośmiu listonoszy, jest jednak zaadresowany do Galerii Zachęta (Tadeusz Kantor swoją wiadomość (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Yael Bartana
Odcinek 4

Yael Bartana

Głównym tematem „polskiej” filmowej trylogii Yael Bartany, w skład której wchodzą prace Mary koszmary (2007), Mur i wieża (2009) i Zamach (2011), jest idea Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce – stworzonego przez artystkę ruchu społeczno-politycznego stawiającego sobie za cel (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Mirosław Bałka
Odcinek 3

Mirosław Bałka

Zrealizowany w duchu eksperymentalnej etiudy z lat 70., wykorzystujący muzykę Sun Ra The All of Everything, film w sposób zakamuflowany odnosi się do cytatu z filmu Claude’a Lanzmanna „Shoah”: Lanzmann: Do you know how many Jews were exterminated there? (Czy wie pani, ilu Żydów tam (...)

Długość odcinka: 6 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Sanja Iveković
Odcinek 2

Sanja Iveković

Projekt zrealizowany na zaproszenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dotyczy marginalizacji w polskiej narracji historycznej – i w polityce – kobiet-uczestniczek ruchu wolnościowego, jakim była „Solidarność”. Chcąc postawić „pomnik niewidzialnych kobiet”, artystka (...)

Długość odcinka: 5 min.

Którędy po sztukę odc. 1-50 Program Paweł Althamer
Odcinek 1

Paweł Althamer

Burłacy to praca zainspirowana sytuacją Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – instytucji, która nieustannie zabiega o wybudowanie swojego gmachu, a tym samym przypieczętowanie swego istnienia i utrwalenie miejsca kultury współczesnej w społeczeństwie. Althamer posłużył się (...)

Długość odcinka: 6 min.