Historia żywa

Historia żywa Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Historia
Rok produkcji:
2015
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
5 godz. 42 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Historia żywa

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Historia żywa Program Strażnicy żelaznych arsenałów
Odcinek 14

Strażnicy żelaznych arsenałów

W programie spotkanie z rekonstruktorami Armii Polskiej okresu Powstania Listopadowego oraz kolekcjonerami pojazdów pancernych z czasów II wojny światowej. O artylerii XIX wieku opowiada dr Wojciech Borkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Warszawie natomiast o broni pancernej XX wieku, jej (...)

Długość odcinka: 24 min.

Historia żywa Program Na posterunku Rzeczypospolitej
Odcinek 13

Na posterunku Rzeczypospolitej

Odcinek jest poświęcony miłośnikom Polskiej Policji Państwowej z czasów II Rzeczypospolitej oraz historii Orląt Lwowskich i ich epopei związanej z walkami o Lwów w 1918 roku. W programie udział biorą: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia oraz grupy odtwarzające (...)

Długość odcinka: 24 min.

Historia żywa Program odc. 12
Odcinek 12

odc. 12

W programie o rekonstruktorach i organizatorach widowisk historycznych, którzy traktują tzw. rekonstrukcję jako metodę edukacji historycznej. Odtwarzane epizody z czasów II wojny światowej w Piaskach na Mierzei Wiślanej oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej były zarazem elementami projektu (...)

Długość odcinka: 23 min.

Historia żywa Program odc. 11
Odcinek 11

odc. 11

Co roku w sierpniu w Kętrzynie odbywają się pikniki Walkirii, które rekonstruują jeden dzień II wojny światowej. W tym roku można było zobaczyć oryginalne spadochrony z epoki.

Długość odcinka: 26 min.

Historia żywa Program odc. 10
Odcinek 10

odc. 10

Pan Andrzej Górski z Białegostoku postanowił wrócić do technologii wykonywania fotografii sprzed ponad 150 lat. Zdjęcia powstają na szklanych płytach, naświetlanych dzięki staremu miechowemu aparatowi. W Busku-Zdroju od kilku lat działa Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów (...)

Długość odcinka: 23 min.

Historia żywa Program odc. 9
Odcinek 9

odc. 9

Defilada Grup Rekonstrukcyjnych to rzadka okazja do zobaczenia w jednym szeregu żołnierzy z różnych epok historycznych. Odtwórcy oddziałów z II Wojny Światowej prezentują się obok oddziałów powstańczych, czy napoleońskich. Skąd wzięła się w Polsce fascynacja odtwórstwem (...)

Długość odcinka: 26 min.

Historia żywa Program odc.8
Odcinek 8

odc.8

Program poświęcony warszawskim grupom rekonstrukcyjnym odtwarzającym oddziały konspiracyjnej i powstańczej Warszawy. Grupy te co roku uczestniczą w inscenizacjach rocznicowych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i innym głośnym wydarzeniom z okresu okupacji hitlerowskiej. Rekonstruktorzy (...)

Długość odcinka: 24 min.

Historia żywa Program odc.7
Odcinek 7

odc.7

Jak wyglądał sierpień 1920 r.? Rekonstruktorzy cofają się w czasie i pokazują m.in. ćwiczenia kawaleryjskie, czy musztrę konnych oddziałów. – To, co robimy, to nie jest tylko zabawa. To jest szerzenie żywej historii – mówi jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej.

Długość odcinka: 24 min.

Historia żywa Program odc. 6
Odcinek 6

odc. 6

Wielkie widowisko w Gniewie, gdzie w jesienią 1626 r. starły się wojska polskie i szwedzkie. Po naszej stronie stanęła husaria. O armiach i ich wyposażeniu opowiedzą biorący udział w rekonstrukcji członkowie grup historycznych.

Długość odcinka: 24 min.

Historia żywa Program odc. 5
Odcinek 5

odc. 5

W dzisiejszym odcinku pokażemy, jak ze zwykłej chłopskiej kosy powstawała broń budząca przez stulecia grozę u przeciwników. Ostrze na długim drzewcu szerzyło spustoszenie w szeregach wrogów. Tak było m.in. pod Racławicami. Potomek jednego z uczestników tej bitwy stworzył jej (...)

Długość odcinka: 24 min.

Historia żywa Program odc. 4
Odcinek 4

odc. 4

Rekonstruktorzy pieczołowicie cofają się w czasie, żeby przedstawić historię żywą. W dzisiejszym odcinku ci, za sprawą których miejsca powstańczych walk i potyczek wciąż huczą bitewnym zgiełkiem. Co sprawia, że w XXI wieku są ludzie, dla których rok 1863 wciąż trwa?

Długość odcinka: 25 min.

Historia żywa Program odc. 3
Odcinek 3

odc. 3

W stulecie bitew I wojny światowej poważna rekonstrukcja pod Iłżą, gdzie Legion Puławski przeszedł swój chrzest bojowy. Czym jest taka rekonstrukcja dla jej uczestników? – To nie jest zabawa. To jest pewnego rodzaju sposób na życie – mówi jeden z rekonstruktorów. W 100 lat po (...)

Długość odcinka: 24 min.

Historia żywa Program odc. 2
Odcinek 2

odc. 2

Dlaczego zjeżdżają z całej Polski do miejsc nabrzmiałych historią? Co średniowieczne kobiety robiły podczas rycerskich turniejów? Bractwa rycerskie pozwalają przenieść się w wieki średnie z zachowaniem najdrobniejszych detali z życia codziennego. Na zamku w Szydłowie przyglądamy (...)

Długość odcinka: 25 min.

Historia żywa Program odc. 1
Odcinek 1

odc. 1

Reportaż z imprezy plenerowej pt. Walkiria, jaka co roku w sierpniu, odbywa się na poligonie w pobliżu Wilczego Szańca pod Kętrzynem. Odtwarzamy epizody z walk 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. W programie dowiemy się kim są skaczący na spadochronach oraz (...)

Długość odcinka: 26 min.