Dzika muzyka

Dzika muzyka Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Kultura, Muzyczny
Rok produkcji:
2016
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
11 godz. 31 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Dzika muzyka

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Dzika muzyka Program Beskidzkie kolędy z Trójwsi
Odcinek 28

Beskidzkie kolędy z Trójwsi

W wigilijnym odcinku Dzikiej Muzyki odwiedzimy Beskid Śląski. Kolędy zagrają i zaśpiewają mieszkańcy beskidzkiej Trójwsi, którą tworzą Koniaków, Istebna i Jaworzynka, trzy wsie pochodzenia wołoskiego. Posłuchamy opowieści o tym regionie, o bożonarodzeniowych zwyczajach i przede (...)

Długość odcinka: 26 min.

Dzika muzyka Program Waloszki z górniczego świata
Odcinek 27

Waloszki z górniczego świata

Poszukiwania muzyki tradycyjnej na Górnym Śląsku to zarówno spotkania z orkiestrami górniczymi, które przez ostatnich dwieście lat przyciągały lokalnych muzykantów i tym samym wchłaniały wiejską muzykę, jak i przyglądanie się próbom rekonstrukcji tego repertuaru z bardzo licznych (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Pieśń o rzece
Odcinek 26

Pieśń o rzece

W tym odcinku odwiedzimy dwie cygańskie grupy. Pierwsza to Bergitka-Roma, żyjąca w Czarnej Górze na Podhalu, do której należy znana poetka i pieśniarka romska, Teresa Mirga. Druga grupa, to Polska-Roma i rodzina Adama „Lulka” Fedorowicza z Olsztyna. Przedstawiciele Bergitka-Roma osiedli (...)

Długość odcinka: 26 min.

Dzika muzyka Program Muzyka z puszczy
Odcinek 25

Muzyka z puszczy

Na Kurpiach, które przez lata słynęły z nadzwyczajnych śpiewaków i oryginalnych pieśni, przekaz tradycji muzycznych młodemu pokoleniu dawno już zaginął. Tymczasem ostatnio grupa młodych ludzi z okolic wsi Bandysie, wspierana przez entuzjastów z Gdańska, stara się wskrzesić ideę (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program odc. 24
Odcinek 24

odc. 24

Na muzycznej mapie Polski Podhale jest regionem szczególnym. Muzyka „po dziadkach” otaczana jest tam szacunkiem, a liczne muzykanckie rody – często w piątym już pokoleniu – praktykują stary, tradycyjny sposób śpiewu i gry na instrumentach. Okazuje się, że nawet na długiej i (...)

Długość odcinka: 26 min.

Dzika muzyka Program Suwalszczyzna – muzyka pogranicza
Odcinek 23

Suwalszczyzna – muzyka pogranicza

Suwalszczyzna – specyfika pogranicza to zarówno przenikanie sąsiadujących kultur, jak i ich odrębność. Czasem tworzą nową jakość, czasem występują równolegle. Z prowadzącą Julitą Charytoniuk odwiedzamy zespół z Szypliszek, poznajemy dwugłos z pogranicza polsko-litewskiego, a (...)

Długość odcinka: 24 min.

Dzika muzyka Program Suwalska mozaika
Odcinek 22

Suwalska mozaika

Suwalszczyzna to region niejednorodny, taka też jest tamtejsza muzyka. Potomkowie osadników przybyłych tu z różnych stron oraz zachowujące odrębność mniejszości narodowe i religijne tworzą muzyczną układankę na tym terenie. Małgorzata Makowska i Anna Szafranowska prowadzące odcinek, (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Pieśni o śmierci
Odcinek 21

Pieśni o śmierci

Ogromny repertuar pieśni towarzyszących śmierci jest w Polsce zakorzeniony od stuleci i praktykowany do tej pory. Śpiewanie w puste noce, aż do pogrzebu, pomaga bliskim zmarłego przejść przez trudny czas pożegnania, a jego duszy rozstać się z tym światem. Pieśni zachowane do dziś w (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Wiejskie kluby tańca
Odcinek 20

Wiejskie kluby tańca

W tym odcinku opowiemy niezwykłą historię przywracania tradycji zabaw tanecznych w miejscach, gdzie kilkadziesiąt lat temu były czymś powszechnym. W radomskim, ożywianie tańców przy dawnej, wiejskiej muzyce rozpoczęli młodzi uczniowie Jana Gacy, wiejskiego skrzypka z Przystałowic (...)

Długość odcinka: 23 min.

Dzika muzyka Program Basy znad Prosny
Odcinek 19

Basy znad Prosny

W kaliskim, na terenach wokół rzeki Prosny, jeszcze do lat 70. XX wieku kapele ludowe grały akompaniując sobie na starodawnym instrumencie – basie dwustrunowym, dłubanym w całości z jednego pnia topoli. Piotr Piszczatowski szukając śladów tego instrumentu, prowadzi nas do młodego (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Kujawska Atlantyda
Odcinek 18

Kujawska Atlantyda

Na Kujawach obecnie bardzo trudno znaleźć mistrza, czyli kogoś kto wykonuje kujawską tradycyjną muzykę. Niemal całkiem odeszła wraz z ostatnim, przedwojennym pokoleniem. Dla Justyny Piernik, dziennikarki radiowej i śpiewaczki, inspiracją do artystycznych poszukiwań w tym regionie stały (...)

Długość odcinka: 24 min.

Dzika muzyka Program Dolny Śląsk – muzyka przywieziona
Odcinek 17

Dolny Śląsk – muzyka przywieziona

Przybysze, którzy po drugiej wojnie światowej zasiedlali Dolny Śląsk, przywieźli ze sobą własne tradycje i pieśni. Te muzyczne skarby pielęgnują do dziś. W odcinku odwiedzamy śpiewającą Bronisławę Chmielowską, która pochodzi spod Lwowa. Pieśni Stanisławy Latawiec i pań z (...)

Długość odcinka: 24 min.

Dzika muzyka Program Muzykanckie granie w Kazimierzu Dolnym
Odcinek 16

Muzykanckie granie w Kazimierzu Dolnym

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym organizowany jest cyklicznie od 50 lat. Od 2008 festiwalowi towarzyszy festiwalowy klub Tyndyryndy. Powstał po to, by na festiwalu było miejsce, gdzie muzyka brzmi nie tylko ze sceny, ale grana jest do tańca. To poniekąd przeciwwaga do (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Muzyka na Rzeszowszczyżnie – wyprawa w czasie i przestrzeni
Odcinek 15

Muzyka na Rzeszowszczyżnie – wyprawa w czasie i przestrzeni

W tym odcinku Witek Broda, skrzypek, jeden z prekursorów odradzania muzyki tradycyjnej w Polsce, odwiedza rzeszowskich muzykantów. Opowiada o legendarnej już kapeli rodziny Sowów z Piątkowej. Muzyka z Rzeszowszczyzny pełna jest energii, a czasem wirtuozerii. Zawiera mocne ślady sąsiedztwa z (...)

Długość odcinka: 24 min.

Dzika muzyka Program Woodstock w Górach Świętokrzyskich
Odcinek 14

Woodstock w Górach Świętokrzyskich

Co roku latem osoby, które chcą się uczyć grać, śpiewać i tańczyć przy muzyce tradycyjnej mogą to robić przez tydzień na taborach warszawskiego Domu Tańca. Co kilka lat wybierane są inne regiony i miejsca, w którym tabor zagości. Zjeżdżają się tam chętni z całej Polski, a (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Śpiewanie wiosenne na Podlasiu
Odcinek 13

Śpiewanie wiosenne na Podlasiu

Tym razem koncentrujemy się na podlaskiej tradycji rytualnego zaznaczania nadejścia wiosny. Prowadzącym odcinek jest Maciej Żurek z Olsztyna, skrzypek, śpiewak, prywatnie pszczelarz. Należy do grupy, która od kilku lat wspiera mężczyzn ze wsi w okolicach Knyszyna w kultywowaniu zwyczaju (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Muzykanckie granie w Kazimierzu Dolnym
Odcinek 12

Muzykanckie granie w Kazimierzu Dolnym

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym organizowany jest cyklicznie od 50 lat. Od 2008 festiwalowi towarzyszy festiwalowy klub Tyndyryndy. Powstał po to, by na festiwalu było miejsce, gdzie muzyka brzmi nie tylko ze sceny, ale grana jest do tańca. To poniekąd przeciwwaga do (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program W krainie wiwatów
Odcinek 11

W krainie wiwatów

Biskupizna to mikroregion leżący w Wielkopolsce. Jest wyjątkowy, ponieważ spora część jego mieszkańców nie przestała być emocjonalnie związana z tradycjami swojego regionu. Umieją tańczyć i śpiewać miejscowe melodie, uczą się grać na tradycyjnych instrumentach, pielęgnują (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Kapela Byrtków. Muzyka spod Żywca
Odcinek 10

Kapela Byrtków. Muzyka spod Żywca

„Dzika muzyka" to program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki, zrealizowany w dynamiczny, nowoczesny sposób, odległy od konwencji kojarzącej się z cepelią. Tradycyjne polskie rytmy, śpiew i taniec są elementem porywającej opowieści o rodzimej kulturze. Także (...)

Długość odcinka: 23 min.

Dzika muzyka Program Wszystkie Mazurki Świata
Odcinek 9

Wszystkie Mazurki Świata

Relacja z tegorocznej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Spotkamy jego organizatorów i uczestników, posłuchamy młodych muzyków - laureatów konkursu „Stara Tradycja”, którzy pielęgnują polskie muzyczne korzenie. Zajrzymy również na barwne „Targowisko Instrumentów”, (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Tropem pieśni
Odcinek 8

Tropem pieśni

Odcinek poświęcony „przejmowaniu” pieśni, nauce od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków. Z grupą młodych z Lublina odwiedzamy Genowefę Lenarcik, córkę legendarnego śpiewaka kurpiowskiego Stanisława Brzozowego. O swojej nauce śpiewu z Kurpiów opowiada też Adam Strug. W odcinku (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Wiejska muzyka w wielkim mieście
Odcinek 7

Wiejska muzyka w wielkim mieście

W tym odcinku dowiadujemy się jak muzyka wiejska przenika do wielkiego miasta oraz poznajemy instrument na którym grał diabeł Boruta. Wraz z zespołem Gęsty Kożuch Kurzu odwiedzamy muzykantów łęczyckich: Tadeusza Kubiaka i Sławomira Czekalskiego. W Witaszewicach, koło góry Św. (...)

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Mazurki i oberki
Odcinek 6

Mazurki i oberki

W tym odcinku: o źródłach dzikich, powyginanych mazurków i oberków Radomszczyzny, co to znaczy ogrywać oberka oraz jaką wyjątkową sztukę posiedli uczniowie legendarnych skrzypków – Bogusza, Jaźwieca czy Kędzierskiego.

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Było cymbalistów wielu...
Odcinek 5

Było cymbalistów wielu...

Skąd się wzięły i gdzie mają swoje ostoje cymbały w Polsce? Kto potrafi cymbały zbudować? Od czego zależy ich dźwięk i jaka muzyka w nich się kryje? Poszukując odpowiedzi na te pytania odwiedzamy cymbalistów podkarpackich: Marka Kruczka, Andrzeja Barana, Wojciecha i Szymona Tadlów, (...)

Długość odcinka: 24 min.

Dzika muzyka Program Czas wesela – muzyka Lubelszczyzny
Odcinek 4

Czas wesela – muzyka Lubelszczyzny

Wyprawa na Lubelszczyznę. Docieramy do wybitnych śpiewaczek – z zespołu Jarzębina oraz Janiny Chmiel – które wprowadzają nas w świat pieśni miłosnych i obrzędowych. W Janowie Lubelskim odwiedzamy Zbigniewa Butryna, który odtworzył dawny instrument – sukę biłgorajską.

Długość odcinka: 25 min.

Dzika muzyka Program Tańce, hulanki, swawole
Odcinek 3

Tańce, hulanki, swawole

W wiejskiej tradycji umiejętność tańca była powszechna, jak posługiwanie się mową. W tym odcinku pokażemy na czym polega improwizacja w tańcu i jak zagrać do tańca. Tancerz Piotr Zgorzelski opowiada, jak rozpocząć naukę oberków.

Długość odcinka: 24 min.

Dzika muzyka Program Powrót liry
Odcinek 2

Powrót liry

Liry korbowe, średniowieczne instrumenty, przeżywają obecnie swój renesans. 89-letni muzyk Stanisław Wyżykowski zbudował pierwszą lirę na podstawie własnych wspomnień, opisów ojca oraz sceny z filmu.

Długość odcinka: 24 min.

Dzika muzyka Program Tęgie chłopy
Odcinek 1

Tęgie chłopy

W tym odcinku opowiemy o fenomenie zespołu Tęgie Chłopy, złożonego z 10 młodych osób z różnych miast Polski, który wykonuje tradycyjną muzykę kielecką z okolic Łagowa i Opatowa. Właśnie skończył on dwutygodniową trasę koncertową po całej Polsce, co w wypadku muzyków (...)

Długość odcinka: 24 min.