Co Ty wiesz o filozofii?

Co Ty wiesz o filozofii? Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Kultura
Kategoria wiekowa:
od lat 12
Rok produkcji:
2012
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
5 godz. 11 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Co Ty wiesz o filozofii?

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Praworządność
Odcinek 28

Praworządność

Prawo nie jest wcieleniem w życie zasad dobra i zła – stwierdza prof. Jan Hartman umieszczając termin w kontekście różnych praw, także naturalnego.

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Iluzja
Odcinek 27

Iluzja

Jest to pojęcie, które znaczeniowo oderwało się od filozofii. Tymczasem już Platon uważał, że świat który mamy za rzeczywisty jest światem złudzenia.

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Zabawa
Odcinek 26

Zabawa

Rozważania profesora Zbigniewa Mikołejki na temat zabawy. Dlaczego prawdziwie potrafią bawić się tylko dzieci? Co wspólnego, zdaniem filozofów, ma zabawa z kondycją ludzką? Kim jest człowiek zabawy?

Długość odcinka: 20 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Utopia
Odcinek 25

Utopia

Kolejny odcinek to wykład profesora Zbigniewa Mikołejki o pojęciu utopia...

Długość odcinka: 11 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Mężczyzna i kobieta
Odcinek 24

Mężczyzna i kobieta

Emancypacja kobiet jest procesem kształtującym naszą rzeczywistość - twierdzi prof. Jan Hartman.

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Dobro i zło
Odcinek 23

Dobro i zło

Rozważania profesora Jana Hartmana o rozumienia dobra i zła współcześnie i w ujęciu historycznym. Jakie hierarchie określają dobro i zło? Czy to pojęcia przeciwstawne? Czy opis świata możliwy jest bez tych pojęć? Jak unikać zła i kierować się dobrem?

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Los
Odcinek 22

Los

Prof. Mikołejko pyta słuchaczy o wiarę w los, przeznaczenie, czyli siłę, mechanizm lub istotę, która rządzi świtem. Co na ten temat sądzono w poprzednich wiekach?

Długość odcinka: 13 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Miłość
Odcinek 21

Miłość

Przez miłość we współczesnych czasach rozumie się przede wszystkim uczucie. Stosunek między dwojgiem ludzi, matką i dzieckiem, rzadziej między przyjaciółmi. Dawniej to pojęcie miało bardziej wymiar metafizyczny. Prof. Jan Hartman mówi o tym jak ewoluowało pojęcie miłości.

Długość odcinka: 11 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Sen
Odcinek 20

Sen

Kolejny odcinek to wykład profesora Zbigniewa Mikołejki o „Śnie”. Czy sen jest tym, co w znacznej mierze określa naszą tożsamość i nasze życie? Pozwala on nam wyjść na spotkanie z niechybnym przeznaczeniem czyli śmiercią?

Długość odcinka: 12 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Tradycja
Odcinek 19

Tradycja

Wykład prof. Jana Hartmana o tradycji. Okazuje się, że jest to temat filozoficzny. Tradycja to termin, który współcześnie należy do nauki i został poniekąd przez nią zawłaszczony, ale wywodzi się z kultury żydowskiej.

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Kultura
Odcinek 18

Kultura

Wykład prof. Jana Hartmana o kulturze. Jaką role odgrywa w naszym życiu kultura? Czy jest ona częścią filozofii? Na wszystkie nurtujące pytania odpowiada znany wykładowca akademicki.

Długość odcinka: 11 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Śmierć
Odcinek 17

Śmierć

Czy mamy jakieś lekarstwo na lęk przed śmiercią? Czy osobom religijnym łatwiej jest oswoić się z jej nieuchronnością? A może to sztuka, działanie lub zabawa są sposobami na ucieczkę od myślenia o ostateczności? Wykład o śmierci prowadzi prof. Mikołejko.

Długość odcinka: 12 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Piękno
Odcinek 16

Piękno

Czym jest piękno? Odpowiedzią na to pytanie zajmuje się estetyka, ale jeszcze przed wydzieleniem się tej dyscypliny filozoficznej, ludzie zastanawiali się nad pięknem i sztuką. Profesor Hartman wyjaśnia na czym polegają mimetyczna i harmonijna teorie estetyki, oraz zastanawia się, (...)

Długość odcinka: 12 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Świętość
Odcinek 15

Świętość

Wykład profesora Zbigniewa Mikołejki o świętości. Wedle profesora świętość jest okaleczana przez koncentrację na jasnym, łatwym elemencie i pomijanie jej ciemnego, przeklętego aspektu.

Długość odcinka: 11 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Sprawiedliwość
Odcinek 14

Sprawiedliwość

Wykład prof. Jana Hartmana o sprawiedliwości. Wbrew potocznemu użyciu tego terminu istnieje kilka równoległych teorii sprawiedliwości, a niektóre problemy etyczne – w zależności od przyjętych założeń – mogą znaleźć kilka równie uzasadnionych rozwiązań.

Długość odcinka: 11 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Głupota
Odcinek 13

Głupota

Kolejny odcinek to wykład profesora Zbigniewa Mikołejki o „Głupocie”. W jaki sposób „Pochwała głupoty” Erazma z Rotterdamu odnosi się do współczesności? Czy głupota czyni nas bardziej ludzkimi? Czy czegoś nas uczy? Czy jest niebezpieczna?

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Mądrość
Odcinek 12

Mądrość

Kolejny odcinek to wykład profesora Jana Hartmana o Mądrości. Profesor zawarł w nim rozważania o tym czym jest dla filozofii pojęcie mądrości? Czy mędrzec to człowiek, który nie poddaje się namiętnościom? Jaki jest ideał mędrca? Jak na pojęcie mądrości patrzyli najwięksi (...)

Długość odcinka: 12 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Cnota
Odcinek 11

Cnota

Dlaczego dzisiaj pojęcie cnoty wyparowało z naszego codziennego słownika i słownika filozoficznego? Co o niej mówili starożytni filozofowie? Czy słowo wartość, które współcześnie zastąpiło pojęcie cnoty, ma tę samą wartość etyczną?

Długość odcinka: 9 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Ciało
Odcinek 10

Ciało

Wykład Zbigniewa Mikołejko na temat ciała. Profesor wyjaśnia, jak ciało było postrzegane na przestrzeni wieków i co oznaczało w poszczególnych kulturach. Dlaczego ciało jest jedną z najważniejszych technik manipulacji stosowanych przez rządzących?

Długość odcinka: 11 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Zło
Odcinek 9

Zło

Wykład prof. Zbigniewa Mikołejko na temat zła. Skąd się wzięło i dlaczego tak bardzo nas nurtuje? Czy tajemnica zła rzeczywiście fascynuje ludzi, bardziej niż dobro? Dlaczego tak ważna jest refleksja na temat zła?

Długość odcinka: 20 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Prawdomówność
Odcinek 8

Prawdomówność

Kolejny odcinek to wykład prof. Jana Hartmana o „prawdomówności”. Cnota prawdomówności zakłada, że prawda powinna być ujawniana, a fałsz napiętnowany. Kim jest człowiek prawdomówny? Czy łatwo jest z taką osobą wytrzymać?

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Rozmowa
Odcinek 7

Rozmowa

Kolejny odcinek to wykład profesora Zbigniewa Mikołejko o "Rozmowie". Profesor zawarł w nim rozważania na temat współczesnego pojmowania rozmowy. Czy to prawda, że współcześnie wszyscy chcą mówić, ale nikt nie potrafi słuchać? W jaki sposób na pojęcie rozmowy wpływa polityka i (...)

Długość odcinka: 7 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Dowody na istnienie Boga
Odcinek 6

Dowody na istnienie Boga

Kolejny odcinek to wykład profesora Jana Hartmana o „Dowodach na istnienie Boga". Profesor zawarł w nim rozważania o tym w jaki sposób filozofia poszukuje dowodów na istnienie Boga? Czy racjonalizm i logika rzeczywiście stoją w sprzeczność z Bogiem?

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Wspólnota
Odcinek 5

Wspólnota

Kolejny odcinek cyklu to wykład profesora Zbigniewa Mikołejko o Wspólnocie. Profesor zawarł w nim rozważania o pojęciu wspólnoty? Jak współcześnie zmieniło się to pojęcie w rozumieniu filozoficznym i społecznym? Czy polska wspólnota narodowa to wspólnota cmentarna i cierpiętnicza? (...)

Długość odcinka: 8 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Prawda i fałsz
Odcinek 4

Prawda i fałsz

Wszyscy chcemy prawdy i do niej dążymy. W jaki sposób wiedza doprowadza nas do prawdy? Jak do niej dochodzić? Wykład prof. Jana Hartmana.

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Przemoc
Odcinek 3

Przemoc

Jak można scharakteryzować przemoc? Czy może być ona rozumna i logiczna? Kto jest najczęściej ofiarą przemocy? Odpowiedzi na te pytania poszukuje prof. Zbigniew Mikołejko.

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Człowiek wolny
Odcinek 2

Człowiek wolny

Drugi odcinek to wykład prof. Jana Hartmana o wolności. Co mówi o niej filozofia? Kim jest człowiek wolny? Co to znaczy – „robię to, co chce”? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wolności, poszukuje gość programu „Co ty wiesz o filozofii”.

Długość odcinka: 10 min.

Co Ty wiesz o filozofii? Program Szczęście
Odcinek 1

Szczęście

Pierwszy odcinek to wykład profesora Zbigniewa Mikołejko o Szczęściu. Profesor zawarł w nim rozważania o wszechobecnej w dzisiejszych czasach dyktaturze szczęścia. Stawia tezę, że bohaterem dzisiejszych czasów stał się człowiek wiecznej zabawy homo ludens. Czy jednak umiemy bawić (...)

Długość odcinka: 10 min.