Chuligan literacki odc. 51 - 100

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Kultura
Kategoria wiekowa:
od lat 12
Rok produkcji:
2017
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
8 godz. 32 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Chuligan literacki odc. 51 - 100

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Jarosław Jakubowski
Odcinek 71

Jarosław Jakubowski

Bydgoski dramatopisarz, Jarosław Jakubowski, odwiedza Mateusza Matyszkowicza w zajezdni autobusów, aby porozmawiać o Polsce po transformacji. Autor m.in. głośnego dramatu „Generał” o gen. Jaruzelskim przygląda się jej uważnie i z ironią. Opowiada nam również o samotności twórcy i (...)

Długość odcinka: 26 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Kazik Staszewski, cz. 2
Odcinek 70

Kazik Staszewski, cz. 2

Punktem wyjścia do rozmowy jest wydana właśnie obszerna biografia pt. „Kazik. Biała Księga”. Prowadzący Mateusz Matyszkowicz rozmawia zarówno z jej bohaterem Kazikiem, jak i autorem – słynnym dziennikarzem muzycznym, Wiesławem Weissem. Dowiadujemy się, co dzisiaj boli Kazika i czy (...)

Długość odcinka: 26 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Kazik Staszewski
Odcinek 69

Kazik Staszewski

Gościem programu jest znany muzyk i wokalista – Kazik Staszewski. Rozmowa toczy się wokół jego poszukiwań duchowych, m.in. fascynacji Pismem Świętym. Kazik przyznaje, że być może najgłębsza jest w nim potrzeba tworzenia muzyki i odtwarza swoją muzyczną ewolucję. Na koniec zwierza (...)

Długość odcinka: 25 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Jacek Bartyzel
Odcinek 68

Jacek Bartyzel

Czy tradycjonalista jest ponurakiem a rewolucjonista człowiekiem wesołym? Czy tradycjonalista to zwolennik władzy mocnej i absolutnej? Na te pytania odpowiada prof. Jacek Bartyzel z UMK. Książka naukowca – „Nic bez Boga, nic wbrew Tradycji. Kosmowizja polityczna tradycjonalizmu (...)

Długość odcinka: 24 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Krzysztof Dorosz
Odcinek 67

Krzysztof Dorosz

Dr Krzysztof Dorosz – eseista, publicysta, wieloletni korespondent BBC, protestant wraz z prowadzącym Mateuszem Matyszkowiczem rozmawia m.in. o przepaści między terroryzmem a subtelnym, metafizycznym odłamem islamu – sufizmem, ale też o swojej własnej drodze do wiary – tej (...)

Długość odcinka: 26 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Joanna Siedlecka
Odcinek 66

Joanna Siedlecka

Jak to jest z Agnieszką Osiecką i Saską Kępą? Mateusz Matyszkowicz wyrusza starym autobusem ulicami Warszawy. Rozmawia z eseistką Joanną Siedlecką o legendarnej poetce i autorce tekstów piosenek. Poruszają temat jej życiowych fascynacji, jak i frustracji.

Długość odcinka: 25 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Samuel Beckett
Odcinek 65

Samuel Beckett

Mateusz Matyszkowicz w towarzystwie Antoniego Libery zagląda do legendarnego klubu artystów - warszawskiego SPATIF-u, gdzie czas się zatrzymał... To dobre miejsce na podróż śladami wybitnego irlandzkiego dramatopisarza Samuela Becketta. Czy Beckett był smutasem? Jaki przypadek doprowadził (...)

Długość odcinka: 27 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Anna Grześkowiak-Krwawicz
Odcinek 64

Anna Grześkowiak-Krwawicz

Gościem Chuligana Literackiego jest prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz – wybitna badaczka literatury, historyk i znawczyni XVIII wieku. Wraz z Mateuszem Matyszkowiczem zastanawiają się, czym jest polska koncepcja wolności i jak historycznie wyróżnia się na tle tej koncepcji (...)

Długość odcinka: 24 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Łukasz Orbitowski
Odcinek 63

Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski zaczynał od science-fiction, napisał świetną powieść kryminalną, a w ostatniej książce – „Exodusie”, jego bohater ucieka w daleką podróż. Mateuszowi Matyszkowiczowi opowie przede wszystkim o życiu – o tym, jakim jest ojcem, dlaczego rodziny patchworkowe mają (...)

Długość odcinka: 25 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Andrzej Dobosz, cz. 2
Odcinek 62

Andrzej Dobosz, cz. 2

Andrzej Dobosz opowiada nieznane dotąd anegdoty o środowisku paryskiej Kultury. Zdradza też jaka książka zainspirowała go do zamieszkania we Francji, gdzie mieściła się jego księgarnia Librairie Dobosz, dlaczego w PRL-u wrócił do siermiężnej Warszawy, gdzie czuje się najbardziej u (...)

Długość odcinka: 20 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Andrzej Dobosz
Odcinek 61

Andrzej Dobosz

Wraz z Mateuszem Matyszkowiczem wsiadają służbowo na statek i odbywają wspólnie rejs po Wiśle. Andrzej Dobosz podpowiada nam, ile czasu trzeba uczyć się chodzić w sutannie, by wiarygodnie zagrać rolę księdza, jak zagrać czwartego pacjenta w poczekalni u dentysty (Jego rola w „Stawiam (...)

Długość odcinka: 25 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Ośrodek Praktyk Teatralnych
Odcinek 60

Ośrodek Praktyk Teatralnych

Ostatni odcinek z Gardzienic – Mateusz Matyszkowicz wraz ze swoimi gośćmi wraca do początków tutejszego Ośrodka Praktyk Teatralnych. Jak zmieniała się idea tego zgrupowania i czym są konstelacje aktorskie, zastępujące stały zespół? Czy reżyser musi być guru i czy reżyseria to (...)

Długość odcinka: 23 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Michał Zadara
Odcinek 59

Michał Zadara

Mateusz Matyszkowicz zaprasza na spacer po wieloetnicznym bazarze, gdzie częściej od polskiego słychać wietnamski, rosyjski czy turecki. Rozmawia tam z Michałem Zadarą, reżyserem teatralnym, który wychował się w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, a obecnie mieszka w Polsce i stara się (...)

Długość odcinka: 25 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Prof. Krzysztof Rutkowski, cz. 2
Odcinek 58

Prof. Krzysztof Rutkowski, cz. 2

Pierwsza część rozmowy z prof. Krzysztofem Rutkowskim – historykiem literatury, który wprowadza nas w pełen zjaw i zbłąkanych dusz świat „Dziadów” Adama Mickiewicza. Jakimi środkami Mickiewicz próbował w XIX wieku ożywić ducha greckiej tragedii? Czy Dziady to dramat porzuconego (...)

Długość odcinka: 24 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Prof. Krzysztof Rutkowski cz. 1
Odcinek 57

Prof. Krzysztof Rutkowski cz. 1

Kontynuacja rozmowy z prof. Krzysztofem Rutkowskim na temat tego, czy „Dziady” to obrzęd, który nas oczyszcza, czy raczej zabiera w coraz mroczniejsze rejony pomiędzy życiem a śmiercią?

Długość odcinka: 23 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Paweł Rojek
Odcinek 56

Paweł Rojek

Na czym polega konserwatyzm w wydaniu awangardowym? Jaki związek z tą postawą ma Witold Gombrowicz? Czy konserwatysta je sushi? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Rojek.

Długość odcinka: 24 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Zbigniew Warpechowski
Odcinek 55

Zbigniew Warpechowski

Odwiedzamy w Sandomierzu jednego z pionierów sztuki performance w Polsce – Zbigniewa Warpechowskiego – malarza, poetę, autora książek o teorii sztuki współczesnej. To twórca aktywny artystycznie już od 50 lat. Wykonał ponad trzysta performance'ów w Europie, Azji i Ameryce (...)

Długość odcinka: 25 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Ludwika Ogorzelec
Odcinek 54

Ludwika Ogorzelec

Mateusz Matyszkowicz rozmawia w Paryżu z Ludwiką Ogorzelec, artystką sztuk wizualnych, rzeźbiarką, autorką projektu Krzyża Solidarności Walczącej i znanego cyklu „Krystalizacja przestrzeni”. Artystka tworząc opanowuje i podporządkowuje sobie różne przestrzenie: muzea, galerie, (...)

Długość odcinka: 20 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Maxime Chattam
Odcinek 53

Maxime Chattam

– Zacząłem pisać mając zaledwie 13-14 lat. Byłem chłopcem sfrustrowanym życiem. Wolałem czytać: Marka Twaina, „Władcę Pierścieni” Tolkiena czy Stephena Kinga. Chciałem to wszystko przeżyć, ale nie miałem przygód. Jako nastolatek uświadomiłem sobie, że wielka przygoda nie (...)

Długość odcinka: 23 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Olivier Weber, cz. 2
Odcinek 52

Olivier Weber, cz. 2

Dlaczego francuski pisarz i dziennikarz Olivier Weber porównywany jest do Josepha Conrada? – Myślę, że po pierwsze dlatego, że dużo podróżuję, ale również dlatego, że Conrad jest wielką inspiracją dla francuskich pisarzy. Przygoda jest dla niego tylko pretekstem, co jest ważniejsze (...)

Długość odcinka: 26 min.

Chuligan literacki odc. 51 - 100 Program Piotr Witt
Odcinek 51

Piotr Witt

Piotr Witt – znawca twórczości Fryderyka Chopina, autor książki „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie”. Twórca wyjaśnia dlaczego Chopin grał bardzo cicho i co z tego wynikało, dlaczego kompozytor opuścił Warszawę, a także jak wówczas wyglądała podróż dyliżansem.

Długość odcinka: 26 min.