Było... nie minęło 2012

Było... nie minęło 2012 Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Historia
Rok produkcji:
2011
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
13 godz. 28 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Było... nie minęło 2012

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Było... nie minęło 2012 Program Na zachodnich rubieżach
Odcinek 50

Na zachodnich rubieżach

W potocznej wyobraźni historycznej obraz września 1939 roku ciągle bardziej jest produktem propagandy niż zapisem dziejów. Proste sformułowanie wojna polsko-niemiecka zastępowane jest kampanią wrześniową. Brakuje obrazu zdarzeń na polskiej zachodniej granicy. Pierwszy września to (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2012 Program Alarm na Wielkim Dziale
Odcinek 49

Alarm na Wielkim Dziale

W okolice Wielkiego Działu sprowadziła ekipę „Było... nie minęło” dramatyczna wiadomość. Po raz kolejny ktoś próbował ukraść kopułę ze schronu bojowego na linii Mołotowa. Sama kopuła pochodzi z odcinka umocnionego Sarny... Na terenie Fortu Piłsudskiego na Mokotowie nasz (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Cegłów 1863
Odcinek 48

Cegłów 1863

Po starciu pod Księżopolem Moskale starali się otoczyć oddziały pułkownika Kobylińskiego, lecz powstańcy przedarli się na Mazowsze. Do decydującej bitwy doszło pod Mińskiem Mazowieckim w listopadzie 1863 roku. Ekipa programu rusza do lasów w okolicach Cegłowa na poszukiwania miejsca (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program I nadszedł Dzień Chwały
Odcinek 47

I nadszedł Dzień Chwały

W pohańbieniu i nieładzie, obdarci z mundurów, porzuceni w dole śmierci. Tak rosyjscy sołdaci potraktowali podkomendnych płk. J. Zalewskiego, poległych w bitwie nad Sokołdą. Zmagania z tajemnicą, gdzie poszukiwać zbiorowego grobu trwały wiele lat. W końcu nadszedł ten szczególny (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2012 Program Boston pod Chełmem
Odcinek 46

Boston pod Chełmem

W czasie II wojny światowej amerykański Douglas Bomber, zwany potocznie „Bostonem”, został zestrzelony przez niemieckiego messerschmitta i rozbił na bagnach pod Chełmem. Był to jeden z samolotów przekazanych przez Stany Zjednoczone Związkowi Radzieckiemu w ramach wsparcia w walce z (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2012 Program Leśna forteca
Odcinek 45

Leśna forteca

Ekipa „Było... nie minęło” wyrusza do Rezerwatu Budzisk na poszukiwanie zapomnianej „leśnej fortecy” z czasów powstania styczniowego. To tam po przegranej bitwie pod Waliłami przez siedemnaście dni stacjonowało pół tysiąca powstańców.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2012 Program Powietrzna bitwa myśliwców
Odcinek 44

Powietrzna bitwa myśliwców

Mało kto wie, że Mirosław Ferić – późniejszy as dywizjonu 303 – w 1939 roku cudem ocalał z katastrofy lotniczej. Jego samolot roztrzaskał się w pierwszej powietrznej bitwie myśliwców, która rozegrała się 3 września nieopodal Warszawy. Czy pasjonatom historii uda się odnaleźć (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Lekcja archeologii lotniczej
Odcinek 43

Lekcja archeologii lotniczej

Ekipa poszukiwawcza odnalazła w podwarszawskich lasach szczątki samolotu PZL P.11, który został zestrzelony 3 września 1930 roku. Jego pilot ppor. Mirosław Ferić, uratował się i walczył w legendarnym dywizjonie 303 w bitwie a Anglię. – To niesamowite, że P11 mojego ojca rozbił się (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2012 Program Koniec wojennej tułaczki
Odcinek 42

Koniec wojennej tułaczki

Po przebyciu skomplikowanego szlaku bojowego, po latach tułaczki przybyli do kraju niezwykli „żołnierze” – polskie działa. Rodowód najstarszego z nich sięga XIX wieku. Do Polski trafiły z błękitną armią Hallera. Strzelały w wojnie 1920 roku do Sowietów, a w 1939 do Niemców. W (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2012 Program Echa puszczy
Odcinek 41

Echa puszczy

W programie są podejmowane zatarte, zagubione bądź zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program W zaciszu wiejskich podwórek
Odcinek 40

W zaciszu wiejskich podwórek

Druga część operacji „Tygrys”. Ekipa „Było… nie minęło” trafiła na ślad legendarnego niemieckiego czołgu. Po zbadaniu specjalistycznym sprzętem podejrzanego miejsca niedaleko podlaskiej wsi okazało się, że rzeczywiście „coś” pod ziemią się znajduje. Czy jest to (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2012 Program 4 armaty, 5500 karabinów
Odcinek 39

4 armaty, 5500 karabinów

Bitwa o Wzgórze Ponarskie u bram Wilna przyniosła powstańcom listopadowym klęskę. Wycofujący się polscy żołnierze nie chcieli jednak słyszeć o złożeniu broni. Przez bagna i puszcze ruszyli z powrotem do Warszawy, a dużą część arsenału zakopali. Według tajnych dokumentów (...)

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2012 Program Ziemia zawsze pamięta
Odcinek 38

Ziemia zawsze pamięta

– Nim ruszymy w pole, trzeba popracować intelektualnie – ekipa programu w poszukiwaniu śladów pól bitewnych, gdzie walkami dowodził tajemniczy Stanisław Brykalski. Czemu służyło trwanie nad Narwią?

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2012 Program Złamana strzała
Odcinek 37

Złamana strzała

W Jeżowie Sudeckim na Górze Szybowcowej pilot Stanisław Błasiak, posiłkując się archiwalnymi nagraniami, przedstawia historię najlepszych polskich lotników: Janusza Żurakowskiego i Bolesława Orlińskiego. Obejrzyj odcinek i dowiedz się więcej o Złamanej Strzale.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Niespodzianka
Odcinek 36

Niespodzianka

– Flagą narodową Polaków jest flaga biało – czerwona, a nie czerwona, po której spływa krew milionów ofiar – jakie konsekwencje spotkały księdza Stanisława Domańskiego za te słowa, wypowiedziane z ambony? Przejmujące kazanie, które ściągnęło na tę historyczną postać (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Śmierć bez nazwiska i twarzy
Odcinek 35

Śmierć bez nazwiska i twarzy

Sygnowano nią akty prawne i najważniejsze decyzje w państwie – pieczęć Kancelarii Prezydenta RP, która zaginęła we wrześniu 1939 roku, została odnaleziona! To kolejny trop w sprawie legendarnego konwoju, którego niewyjaśnione zaginięcie w lasach pomiędzy Łabuniami a Krasnobrodem, (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Jest taka relacja
Odcinek 34

Jest taka relacja

Ekipa „Było...nie minęło” trafiła na ślad sztandarów i broni ukrytych we wnętrzach Pałacu Biskupów w Kielcach. Rzekomo odkrył je niegdyś, a następnie zamurował pewien kamieniarz, któremu w czasach okupacji niemieckiej zlecono naprawę uszkodzonego wnętrza budynku. Po zbadaniu (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Śladami gąsienic
Odcinek 33

Śladami gąsienic

Ekipa „Było... nie minęło” powraca na szlak wrześniowych walk 10. Brygady Kawalerii pułkownika Maczka. Jednostka ta przez 5 dni w bardzo trudnym terenie opierała się XXII Niemieckiemu Korpusowi Pancernemu. To ona uratowała Armię „Kraków”, osłaniając jej odwrót. Drugi temat to (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Skarb z rzecznych odmętów
Odcinek 32

Skarb z rzecznych odmętów

Tajemnicza srebrna głowa byka z Radomna oraz odnaleziona relacja z słabo jak dotąd znanej bitwy pod Częstoborowicami to dwa tematy, którymi postanowiła zainteresować się ekipa „Było... nie minęło”. Od niespotykanego znaleziska rybaków, którzy ze starorzecza Sanu wyciągnęli (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Ratujmy Limka
Odcinek 31

Ratujmy Limka

Ekipa „Było... nie minęło” wybiera się do Grajewa, gdzie pasjonaci historii chcą uratować od zniszczenia znajdujący się tam samolot LIM. Ten lekki samolot myśliwsko-szturmowy, opracowany na bazie licencyjnego myśliwca MiG-17, był dumą lotnictwa myśliwskiego PRL-u.

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2012 Program Listy z daleka
Odcinek 30

Listy z daleka

Ekipa „Było... nie minęło” udaje się na Roztocze, nieopodal Józefowa, gdzie znajdują się masowe groby ludności żydowskiej. Spoczywa w nich ponad 1500 ciał pomordowanych Żydów.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Skarb z rzecznych odmętów – finał
Odcinek 29

Skarb z rzecznych odmętów – finał

Niedawno ekipa „Było... nie minęło” natrafiła na trop tajemniczej głowy srebrnego byka, którą blisko 200 lat temu wydobyto z dna Sanu. Po uważnych analizach starych map i dokumentów udało się ustalić, gdzie powinna spoczywać reszta tajemniczego posągu... co zastali na miejscu?

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Łowczówek 1914
Odcinek 28

Łowczówek 1914

Bitwa pod Łowczówkiem nazywana jest „małym Verdun”. Jeszcze 100 lat później z jej dawnych okopów udało się wydobyć ukryte pod ziemią bagnety, guziki, łuski pocisków i kulki szrapnelowe, które o bohaterskim natarciu legionów opowiedzą lepiej niż tomy ksiąg historycznych.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Bychawy historia sekretna
Odcinek 27

Bychawy historia sekretna

W tym odcinku autorzy starają się przenieść do wieku XVII i w ten sposób zaczynają opowieść z cyklu „Wielka historia małych miasteczek”. W tym czasie Bychawa rozwijała się szybko i bujnie. Do naszych czasów dotrwały ledwie strzępki wiedzy o tej przeszłości. Zniknął z pejzażu (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Na poboczach frontowych dróg
Odcinek 26

Na poboczach frontowych dróg

Uciekające przed niemiecką wrześniową inwazją oddziały musiały porzucać wszystko to, co nie było niezbędne do przeżycia. Jeden z takich ukrytych pod ziemią depozytów trafił w ręce ekipy „Było... nie minęło”. Co skrywa stara żołnierska skrzynia?

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Na rozstajnych drogach
Odcinek 25

Na rozstajnych drogach

Na rozstaju dróg we wsi Maków pod Skaryszewem we wrześniu 1939 roku pochowany ponoć został polski żołnierz. Miejsce upamiętniono kapliczką. Czy rzeczywiście spoczywa pod nią kanonier Antoni Muczynis, jak zapisano w księgach parafialnych? Pierwsze badania wskazują, że może tak być, (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Upominamy się o was
Odcinek 24

Upominamy się o was

Pod koniec września 1939 roku doszło do bitwy pod Szackiem. Wojska Korpusu Ochrony Pogranicza rozgromiły Armię Czerwoną i zajęły wieś. W odwecie Rosjanie rozstrzelali polskich jeńców. Jedno z miejsc kaźni znajduje się w Piszczy na Wołyniu. Ekipa programu wyrusza na poszukiwanie (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Karaś z tygrysiej eskadry
Odcinek 23

Karaś z tygrysiej eskadry

Maszynom za zasługi wojenne nie daje się odznaczeń, gdyby tak było samoloty PZL-23 Karaś powinny zostać uhonorowane najwyższymi z możliwych. W kampanii wrześniowej dostawały z reguły zadania ponad swe siły i możliwości, płacąc cenę ostateczną. Łatały rozsypujące się fronty, (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Śląska bitwa o benzynę
Odcinek 22

Śląska bitwa o benzynę

Pod koniec II Wojny Światowej, odcięte od złóż ropy naftowej Niemcy musiały oprzeć przemysł wojenny na węglu. Doprowadziło to do znacznego wzrostu znaczenia śląskich zakładów energetycznych, które szybko stały się celem zmasowanych ataków lotniczych aliantów. Według lokalnych (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Równanie z wieloma niewiadomymi
Odcinek 21

Równanie z wieloma niewiadomymi

Produkowali ozdoby ze srebra i złota, sprowadzali bursztyn znad Bałtyku, skupowali kilkusetletnie monety rzymskie i doskonale rozpoznawali sfałszowane pieniądze. Kim byli mieszkańcy dawnej osady odkrytej pod Świlczą? Czy porzucony dobytek świadczy o ich zagładzie?

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Ostatni sekret partyzanta
Odcinek 20

Ostatni sekret partyzanta

– Pamiętam, że tam była stodoła. Wykopaliśmy wielki dół i dobrze go zamaskowaliśmy – pan Władysław Filar odszukuje w swojej pamięci miejsce, w którym po rozbrojeniu jednostki, ukrył bezcenne archiwum 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Czy po prawie 70 latach uda się (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Dopóki jest nadzieja
Odcinek 19

Dopóki jest nadzieja

Obcowanie z historią z roku na rok uczy nas coraz większej pokory wobec jej powikłanej natury. Dwa miesiące temu w miejscowości Grabie Nowe poszukiwaliśmy śladów katastrofy Karasia z 55 Eskadry Bombowej lekkiej. Zamykając te poszukiwania, mieliśmy poczucie, że ta historia nie jest (...)

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2012 Program Punkt oporu Wietrznica
Odcinek 18

Punkt oporu Wietrznica

Punkt oporu „Wietrznica” to jedno z miejsc skutecznej obrony wojsk Korpusu Ochrony Pogranicza w 1939 roku. Dziś to zespół najlepiej zachowanych fortyfikacji polowych z tamtego okresu w Małopolsce. Pasjonaci, którzy stworzyli w tych okolicach ścieżkę dydaktyczną, przedstawiają nie lada (...)

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2012 Program W trybie alarmowym
Odcinek 17

W trybie alarmowym

Choć wcześniej zapewniano, że te groby były już ekshumowane, pracująca na miejscu koparka odsłoniła kolejne szczątki żołnierzy polskich. Znaleziono kości, czapki, buty. Czy są to poszukiwani od dawna jeńcy rozstrzelani przez żołnierzy niemieckich we wrześniu 1939 roku? Czy (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2012 Program Podsumowanie roku 2011
Odcinek 16

Podsumowanie roku 2011

Koniec roku to taka pora, kiedy wszyscy zatrzymujemy sie w biegu, pytamy, co w tym mijającym roku było dla nas ważne, szczególne. Dla programu “Było... nie minęło” nie ma ważniejszego miejsca niż Strękowa Góra. Tu udało się wreszcie po latach poszukiwań odnaleźć miejsce (...)

Długość odcinka: 24 min.