Było... nie minęło 2017

Było... nie minęło 2017 Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Historia
Rok produkcji:
2017
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
12 godz. 17 min.

Niestety w zasobach VOD nie znajduje się serial Było... nie minęło 2017

Powiadomimy Ciebie, kiedy serial pojawi się na VOD.

Czy chcesz, żeby ten serial pojawił się na VOD?

Przekażemy Twoją opinię wydawcom.

Było... nie minęło 2017 Program Bezimienni bohaterowie
Odcinek 32

Bezimienni bohaterowie

Dziś wielką księgę historii otwieramy na dramatycznych letnich dniach roku 1920. Trwa wojna z bolszewikami. Czerwoni zdawałoby się niepowstrzymanie prą w głąb Polski. Na apel Rady Obrony Państwa, w niesamowitym tempie rodzi się Armia Ochotnicza. Niebawem liczy ponad 100 tysięcy (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Tajemnicze urządzenie
Odcinek 31

Tajemnicze urządzenie

Zagłębiamy się w piękne lasy nad Notecią. W miejscowości Pestkowice, podczas pracy, emerytowany leśnik znalazł skrzynkę pełną ciekawych urządzeń. Ostatnia wojna wygenerowała mnóstwo ciekawej techniki. Dzięki uprzejmości znalazcy ten osobliwy sprzęt można przekazać specjalistom (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Śladami gąsienic
Odcinek 30

Śladami gąsienic

Historyczne czołgi stoją pod gołym niebem w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. – Mamy piękne zbiory, które ogląda wielu zwiedzających – mówi Mirosław Zientarzewski. Kierownik działu Polskiej Techniki Wojskowej Muzeum Wojska Polskiego zdradza, że wiele z czołgów jest nadal (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Rodzinna tajemnica
Odcinek 29

Rodzinna tajemnica

Do królewskiego miasta Krakowa sprowadza nas jedna z tych spraw dla których wielka historia, zajęta wielkimi tematami, nie znalazła czasu. Tak to już jest, że nie ma w Polsce rodziny, w której dziejach nie tkwiłby jakiś dramatyczny znak zapytania. Do nas każdego tygodnia takich spraw (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Zdarzyło się w Puszczy Białej
Odcinek 28

Zdarzyło się w Puszczy Białej

Geograficznie rzecz ujmując osią naszej dzisiejszej opowieści jest linia kolejowa biegnąca od Warszawy ku wschodniej granicy, w interesujących nas czasach powstania styczniowego zwana koleją warszawsko - petersburską. Wiosną 1863 roku płynęły tędy transporty wojskowe potrzebne do walki (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Dingo
Odcinek 27

Dingo

Odwiedzamy Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. A w Muzeum powitamy nowy eksponat - samochód pancerny Dingo w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. To jeden z tych pojazdów na którym chłopcy walczący w 2 Korpusie Polskim i 1 Dywizji Pancernej widzieli siebie defilujących ulicami wyzwolonej (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Mroczne karty dziejów Victoriaschule
Odcinek 26

Mroczne karty dziejów Victoriaschule

Zawsze wjeżdżając do Gdańska mamy poczucie, że oto otwiera się przed nami bardzo szczególna brama. Poruszając się po styku nieba i wody czujemy bliskość wielkich wyzwań. Dziś zanurzymy się w głąb mrocznych czasów. Budynek, który odwiedzimy był miejscem przetrzymywania (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Wielka historia małych miasteczek. Jaśliska
Odcinek 25

Wielka historia małych miasteczek. Jaśliska

Pozornie cały otaczający nas świat został zbadany i opisany. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by nadal szukać miejsc cudownie zaskakujących. Wystarczy zjechać z utartych tras i wsłuchać się w szept czasu minionego. W Jaśliskach zaproszono nas do udziału w badaniu historii tego miejsca. (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Katownia
Odcinek 24

Katownia

Z pozoru to jedna z wysepek przeszłości starej warszawskiej Pragi. Tak jak inne jej podobne, kurczy się i cofa pod naporem nowoczesnej zabudowy. I tak jak inne enklawy czasu minionego wydaje się być w rozgrywce o przyszłość skazana na przegraną. Otóż nic bardziej mylnego. Wpisana w te (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Powstańczym szlakiem
Odcinek 23

Powstańczym szlakiem

Droga dokładnie ta sama. Taki sam mroźny wiatr uderzający w twarz. W tle niezmiennie Góry Świętokrzyskie. I tylko czas pomknął do przodu. To już nie 22 stycznia 1863 roku, a 155 lat później. Mniej więcej pięć pokoleń dalej członkowie Strzelca i mieszkańcy tych okolic deklarują (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Archiwum rodziny Tańskich
Odcinek 22

Archiwum rodziny Tańskich

Wojny odebrały nam znaczną część naszej zbiorowej pamięci. Pożarły znaczne ilości zabytków i archiwaliów. I często badacz staje pod ścianą z napisem: „Nigdy nie poznamy”. A jednak czasem w sposób cudowny, z głębin strychów czy piwnic wypływa prawdziwy skarb niespodziewane (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Samolot Legenda
Odcinek 21

Samolot Legenda

De Havilland tiger moth – legendarny brytyjski samolot typu „ćma” odegrał ważną rolę w historii polskiego lotnictwa. Jego przedwojenni użytkownicy mówili, że Ćma wybacza wszystkie błędy w nauce pilotażu. W programie powiemy również o Ordensburgu, w którym przeprowadzono prace (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Zwiad na Polu Chwały
Odcinek 20

Zwiad na Polu Chwały

Na wzgórzach pod Andrzejewem niemieckie kleszcze zacisnęły się z potężną mocą wokół resztek samodzielnej grupy operacyjnej „Narew”. Po całodziennej bitwie o Zambrów przetrzebione oddziały rozpoczęły 12 września 1939 r. bitwę o wszystko. Dziś redakcja „Było… nie (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program 88
Odcinek 19

88

W Muzeum Techniki Militarnej Kłanino podziwiamy m.in. ciągnik do holowania dział, którego koncepcję opracowano jeszcze w roku 1928. W oficjalnej nomenklaturze ten kolos otrzymał nazwę SDKFZ7. Ciągnik nie bał się ani błota, ani terenów górzystych. Ale sprowadziło nas tu bardzo (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Raport z ostatniej kwatery
Odcinek 18

Raport z ostatniej kwatery

Nigdy z żadną z wojen nie da się ostatecznego rozrachunku doprowadzić do końca. Zawsze będą tysiące mniejszych i większych znaków zapytania. Na tych, którzy przeżyli ciąży święty obowiązek nieustannych starań o czasem już tylko symboliczny, ostatni ślad losu bohaterów. Taka (...)

Długość odcinka: 25 min.

Było... nie minęło 2017 Program W gnieździe morskich orłów
Odcinek 17

W gnieździe morskich orłów

Kiedy kończyła się I woja światowa lotnictwo z raczkującego niemowlaka wyrosło na groźnego, nowoczesnego wojownika. Samoloty spadały z nieba, zrzucały swój śmiercionośny ładunek i znikały. I o ile na lądzie można się było kryć przed nimi w okopach, o tyle okręty, nawet te (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Wszystko zaczyna się od marzeń
Odcinek 16

Wszystko zaczyna się od marzeń

O różnych rzeczach ludzie potrafią marzyć, ale to chyba jedyny taki przypadek kiedy obiektem wymarzonym jest najcięższy karabin maszynowy kalibru 20 milimetrów – duma przedwojennej polskiej zbrojeniówki. Znaliśmy go dotąd tylko z kilkunastu fotografii i wrześniowych bitewnych relacji (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Powstańcze echa
Odcinek 15

Powstańcze echa

Na skraju Puszczy Białowieskiej, na obszarze, gdzie kiedyś stał szlachecki dwór, stoją trzy drewniane krzyże. Zniszczył je czas i warunki atmosferyczne. Leżą tam ci, którzy walczyli w powstaniu styczniowym (1864-1864).

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program A czas się go nie ima
Odcinek 14

A czas się go nie ima

Są pojazdy dla opisu których nie wystarcza inżynierski język inżynierski język opisujący moc, zasięg czy możliwości trakcyjne. Takim pojazdem jest Willis G amerykańska, wojskowa terenówka, kochana przez żołnierzy wielu armii. Prosta, niezawodna, zaskakująco dobrze radząca sobie z (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Na styku dwóch żywiołów
Odcinek 13

Na styku dwóch żywiołów

Powietrze i woda dwa potężne żywioły, którym człowiek uzbrojony w technikę nieustannie rzuca wyzwanie. Na ogół jednak robi to oddzielnie albo pływa, albo lata. Pomysł zaś, by zmierzyć się z obiema potęgami natury jednocześnie od początku zakrawał na szaleństwo. A jednak po I (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Fort 51 i 1/2
Odcinek 12

Fort 51 i 1/2

Tak jak wszystkie forty w Polsce i te krakowskie stały się problemem dla miasta. Nie miały żadnych funkcji i nie wiadomo było, co z nimi zrobić. Do czasu, gdy znalazły się grupki pasjonatów, które je zagospodarowały. Najnowsze wydanie programu „Było… nie minęło” przedstawia (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Zamordowany pomnik
Odcinek 11

Zamordowany pomnik

W programie są podejmowane zatarte, zagubione bądź zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Uparcie wracamy
Odcinek 10

Uparcie wracamy

Bitwa o Wielką Wieś - dzisiejsze Władysławowo - rozpoczęła się 10 września 1939 roku i miała kluczowe znaczenia dla obrony dzisiejszego wybrzeża. W odcinku przyglądamy się imponującej rekonstrukcji tej właśnie bitwy. Nad Wartą Przenosimy się na zachodnie rubieże Rzeczpospolitej. (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Tankietka widmo
Odcinek 9

Tankietka widmo

W dzisiejszych opowieściach na główna bohaterkę wyrasta nie historia, a geofizyka. Bez niej wiele ścieżek wiodących ku tajemnicom pozostałoby na zawsze nie zbadanych. Dziś zobaczymy na ile będzie ona pomocna w Warszawie. Z relacji naszego widza wynika bowiem, że przy budynku arsenału w (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Operacja „Emil”
Odcinek 8

Operacja „Emil”

Niezwykła akcja wydobywcza odbyła się 7 listopada ub.r. w Krościenku Wyżnym. Wykopano wrak bombowca nurkującego Junkersa Ju 87 Stuka, który rozbił się w 1944 r. Inicjatorem działań było Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych z Krosna. W lokalizowaniu bombowca wzięła udział (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Żyrzyn – czas archeologów
Odcinek 7

Żyrzyn – czas archeologów

Miejsca pochówku żołnierzy poległych w bitwie pod Żyrzynem w 1863 r. odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie budowy drogi ekspresowej Lublin – Warszawa. W galerii bolesnych zdarzeń Powstania Styczniowego, na tym leśnym odcinku drogi powstańcy mogą rzec „pole bitwy (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Archeologia w diabelskim gnieździe
Odcinek 6

Archeologia w diabelskim gnieździe

Historia w Łańcucie intryguje historyków od dawna. Okres zainteresowań badaczy zaczyna się w czasach Kazimierza Wielkiego. Przez dwieście pięćdziesiąt kolejnych lat swoją siedzibę miał tutaj ród Pileckich, zaś w roku 1586 pojawił się ktoś, kto budził trwogę w całej (...)

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2017 Program Wielka historia małych miasteczek. Tykocin
Odcinek 5

Wielka historia małych miasteczek. Tykocin

Dziś przedmiotem naszego zainteresowania jest Tykocin XVIII wieku. Wówczas powstał tu Kościół Świętej Trójcy z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Obecnie jej proboszcz rozpoczął prace remontowe, co być może umożliwi nam zajrzenie pod posadzkę kościoła. Jesteśmy pewni, że w tym (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Depozyt z rzecznego zakola
Odcinek 4

Depozyt z rzecznego zakola

Lidzbark Welski to jedno z trzech miast na Ziemi Lubawskiej do którego 19 stycznia wkroczyła Armia Czerwona. Polską odpowiedzią było zawiązanie się struktur ruchu oporu Armii Krajowej. Największym oddziałem partyzanckim na tym terenie był oddział Stanisława Balli ps. Sowa. O depozycie (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Kryptonim „665”
Odcinek 3

Kryptonim „665”

Cóż stoi za istną eksplozją grup rekonstrukcji historycznych? Towarzyszymy grupie „Wir” z Biłgoraja, odbudowującej klimat partyzanckiej republiki w Puszczy Solskiej. Najpierw zrekonstruowali schron swego patrona, Konrada Bartoszewskiego, następnie podjęli się bardziej skomplikowanego (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Bitwa pod Waliłami kolejne natarcie
Odcinek 2

Bitwa pod Waliłami kolejne natarcie

Ostatnio spod Walił wyjeżdżaliśmy z poczuciem klęski. Mamy dokładne źródła w postaci pamiętników Ignacego Aramowicza, są mapy i powstańcza mogiła, a jednak nie udało nam się znaleźć miejsca bitwy i powstańczego obozu. Wówczas jednak nie wszystkie prawdopodobne miejsca były (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2017 Program Chipmunk latająca wiewiórka
Odcinek 1

Chipmunk latająca wiewiórka

Chipmunk latająca wiewiórka Chipmunk to samolot na tyle młody, że można by go uznać za maszynę współczesną. Powód dla którego pochylamy się nad tym tematem jest dla nas jednak niezwykle ważny. To osoba konstruktora Wsiewołoda Jakimiuka – polskiego inżyniera lotnictwa, konstruktora (...)

Długość odcinka: 23 min.