Było... nie minęło 2015

Było... nie minęło 2015 Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Historia
Rok produkcji:
2015
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
19 godz. 10 min.
Było... nie minęło 2015 Program Pod prąd czasu
Odcinek 50

Pod prąd czasu

Lokalna pamięć historyczna dobrze funkcjonuje tylko na obszarze trzech ostatnich pokoleń. Później już nie ma kogo pytać o fakty, a przekaz staje się coraz mniej jasny. Wówczas próbujemy zamieniać gasnącą opowieść w trwałe znaki, tak jak ma to miejsce we wsi Udrzyn nad Bugiem. W tym (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Powrót do służby
Odcinek 49

Powrót do służby

Gdyby próbować wymienić walory cechujące armię II Rzeczpospolitej na pewno warto wymienić dalekowzroczna innowacyjność i umiejętność znajdowania konstrukcji, które dzięki zakupom licencyjnym staną się podstawą naszej własnej produkcji, wreszcie angażowanie polskich producentów i (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Frombork pełeń zdziwień i tajemnic
Odcinek 48

Frombork pełeń zdziwień i tajemnic

Jakie tajemnice kryje twierdza we Fromborku? Czy na pewno jest to twierdza? Gdzie podziewa się zamek, o który pytają turyści? W programie odkrywamy tajemnice tego wyjątkowego miejsca!

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Cena wojennego sukcesu
Odcinek 47

Cena wojennego sukcesu

W pejzaż Rabki-Zdroju, którą dziś odwiedzamy wpisana jest pewna tajemnica, z którą zechcemy się zmierzyć. Spotykamy się z Ludwikiem Gackiem mieszkańcem Rabki, który wskaże nam miejsce ostatniego, tragicznego kontaktu z ziemią polskiego samolotu. Był to PZL.23 Karaś z 31 Eskadry (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Oddział Wydzielony Wojska Polskiego
Odcinek 46

Oddział Wydzielony Wojska Polskiego

W programie omówiony zostaje temat Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. W Porębie Oddział Wydzielony przeprawiał się brodem przez rzekę. Adam Sikorski i Dariusz Szymanowski postarają się odtworzyć tę przeprawę. Poszukiwacze będą poszukiwali także miejsca postoju (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Projekt Vickers
Odcinek 45

Projekt Vickers

Jesteśmy świadkami chwili, gdy coś co było tylko stertą pordzewiałych blach odzyskuje powoli swój pierwotny kształt i blask. To odradzanie się Vickersa w zaprzyjaźnionym warsztacie wywołuje nasz entuzjazm. Wypełnia ostatnią lukę w galerii sprzętu używanego przez pancerniaków II RP, (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Merkurego młodość druga
Odcinek 44

Merkurego młodość druga

W muzeach technicznych czas magicznej bariery dzielącej zwiedzających od eksponatów dawno przeminął. A już znakiem zupełnie nowego myślenia jest zasada, że jeżeli urządzenie kiedyś pracowało to i teraz pracować może. Dlatego w muzeach broni pancernej czołgi od czasu do czasu (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Zmartwychwstanie pamięci
Odcinek 43

Zmartwychwstanie pamięci

Prezentujemy rekonstrukcję bitwy pod Grochowiskami, miejscem które dla Powstania Styczniowego było bardzo szczególne. Z zawodowym rosyjskim żołnierzem starł się bohaterski patriotyzm młodych ludzi, którzy często nie mieli z bronią żadnego doświadczenia. Dziś prawnukowie powstańców (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2015 Program Zapis ponownych narodzin
Odcinek 42

Zapis ponownych narodzin

25.10.2012 r. z błota w starorzeczu warty wychynął czołg. Biegli w pancernych konstrukcjach określili go jako angielska maszynę typu Valentine jakich prawie 5 tysięcy trafiło w ramach pomocy wojennej do Związku Radzieckiego. Dziś postanowiliśmy przypomnieć okoliczności wydobycia (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Pytania ciągle otwarte
Odcinek 41

Pytania ciągle otwarte

Pewne znaleziska w pierwszej chwili rodzą więcej pytań, niż odpowiedzi i przysparzają wiele trudności z identyfikacją. Nieopodal Komorowa od pewnego czasu natrafiano na dawne wojskowe guziki: niemieckie, francuskie oraz polskie. Czy uda się ustalić ich pochodzenie?

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Komorowo w nowym blasku
Odcinek 40

Komorowo w nowym blasku

– Wielu żołnierzy II RP kończyło właśnie Szkoła Podchorążych Piechoty w Komorowie – mówi Marcin Sochoń ze stowarzyszenia „Wizna 39”. W odcinku „Komorowo w nowym blasku” zobaczymy, jak odrestaurowano to zasłużone dla Polski miejsce.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Na Kaplicznej Górze
Odcinek 39

Na Kaplicznej Górze

Kapliczna Góra to wysepka wyniesiona ponad przepastne Wielkie Bagno w Puszczy Solskiej. Bardzo trudno dostępna dziś, w czasach ostatnich dwóch okupacji dla ludzi przybywających z zewnątrz – praktycznie nieosiągalna. Prawdziwy partyzancki matecznik Zamojszczyzny. Przez długie lata jednak (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Samotny lot „Miss BeHaven”
Odcinek 38

Samotny lot „Miss BeHaven”

14 marca 1945 roku Amerykanie wysłali nad cele w Austrii i na Węgrzech 859 bombowców. Po tym, gdy jeden z samolotów został uszkodzony, załoga katapultowała się, pozostawiając maszynę na pilocie automatycznym. Bezosobowy lot powietrznej fortecy zakończył się zaskakującym lądowaniem (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Polowa lekcja historii
Odcinek 37

Polowa lekcja historii

W tym programie ekipa odwiedza Częstoborowice na Lubelszczyźnie. Pod koniec lipca 1863 roku miała tu miejsce jedna z bitew powstania styczniowego. Razem z młodzieżą z miejscowej szkoły autorzy ruszają śladem pamiątek po tamtych wydarzeniach. Czy na miejscu bitwy uda się odnaleźć (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Na Kaplicznej Górze
Odcinek 36

Na Kaplicznej Górze

Kapliczna Góra to wysepka wyniesiona ponad przepastne Wielkie Bagno w Puszczy Solskiej. Bardzo trudno dostępna dziś, w czasach ostatnich dwóch okupacji dla ludzi przybywających z zewnątrz – praktycznie nieosiągalna. Prawdziwy partyzancki matecznik Zamojszczyzny. Przez długie lata jednak (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program De Havilland tiger moth
Odcinek 35

De Havilland tiger moth

De Havilland tiger moth – legendarny brytyjski samolot typu „ćma” odegrał ważną rolę w historii polskiego lotnictwa. Jego przedwojenni użytkownicy mówili, że Ćma wybacza wszystkie błędy w nauce pilotażu. W programie powiemy również o Ordensburgu, w którym przeprowadzono prace (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Do upartych należy zwycięstwo
Odcinek 34

Do upartych należy zwycięstwo

Projekt badawczy prowadzony przez Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, a opatrzony hasłem „Wydobywamy wodnosamolot Lublin R VIII”, ma wsparcie profesjonalistów. Zaczęło się od odkrycia u brzegu Helu ponad 4-metrowego śmigła. Potem odbywało się skanowanie dna. Aparatura (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Na chwałę przodków naszych
Odcinek 33

Na chwałę przodków naszych

To nasza doroczna i trzecia już z kolei operacja poszukiwawcza pod Grunwaldem, organizowana wspólnie z Muzeum Bitwy, kolegami z grup poszukiwawczych z całej Polski i tradycyjnie z gośćmi z Danii, badaczami największych bitew średniowiecza. Po - przednie dwa lata nie należały do udanych. (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Żołnierzom tułaczom
Odcinek 32

Żołnierzom tułaczom

Odwiedzamy z pozoru zwyczajną stodołę w środku jednak czeka nas zaskoczenie. Ogromna rzeźba żołnierza - tułacza wspartego o wysoką, egzotyczną palmę, której korona przedstawia jednocześnie skrzydła orła. Geneza powstania tego dzieła związana jest z poszukiwaniami naszego rozmówcy (...)

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2015 Program Lublin R XIII – próba wody
Odcinek 31

Lublin R XIII – próba wody

Lublin R XIII Hydro, czyli wersja posadowiona na pływakach, podobnie jak i jego wersje latające na lądzie, zniknął z naszego nieba nieodwołalnie we wrześniu 1939 roku. Do naszych czasów dotrwało kilka fotografii które naszym kolegom z Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego z Pucka (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Poniec
Odcinek 30

Poniec

Miejscem naszego kolejnego wypadu jest Poniec, gdzie w 1704 r. rozegrała się bitwa pomiędzy Szwecją a Rosją, po stronie której opowiedział się wówczas władca Saksonii i jednocześnie Król Polski August II Mocny, wciągając rzeczpospolitą w wojnę. Korzystając z pozwolenia konserwatora (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Przebudzona pamięć
Odcinek 29

Przebudzona pamięć

Uczestniczymy w rekonstrukcji przez miejscowych pasjonatów historii ziemianki, w której ukrywał się Konrad Bartoszewski „Wir". Wiosną 1944 r. na Kaplicznej Górze stacjonowało w obozie Wira stu trzydziestu trzech partyzantów. Nieco dalej podobny obóz zbudował Józef Stegliński, Kord. W (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Nad drutami błękitne niebo
Odcinek 28

Nad drutami błękitne niebo

Dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu odnalazł fragment dziennika amerykańskiego jeńca wojennego, w którym znajdują się nieznane dotąd rysunki tuneli ucieczkowych z obozu. Dziś postanowiliśmy sprawdzić, czy dawne tunele istniały naprawdę. A może istnieją tam nadal?

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Śladem lokalnej pamięci
Odcinek 27

Śladem lokalnej pamięci

Kilka miesięcy temu w lasach pod Górami Prusinowskimi tropiliśmy ślady rozbitego we wrześniu 1939 roku samolotu RWD 14 „Czapla”. Dzięki doniesieniom mieszkańców zaświtała wówczas nadzieja na odnalezienie karabinu maszynowego z owego samolotu. Dziś raz jeszcze wróciliśmy na dawny (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Ziemia zawsze pamięta
Odcinek 26

Ziemia zawsze pamięta

Stanisław Brykalski po ukończeniu szkoły został skierowany do jednostki wojskowej w Przemyślu w stopniu podporucznika. Pełniąc obowiązki w jednostce wojskowej, został awansowany do stopnia porucznika. Na początku 1939 r. przeniesiony służbowo do Zambrowa, a stamtąd skierowany (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Hucisko 30 marca 1940
Odcinek 25

Hucisko 30 marca 1940

Hucisko, mikroskopijna wioska zagubiona w przepastnych lasach koneckich, tutaj major Henryk Dobrzański i jego podkomendni stanęli do walki przeciwko dwóm batalionom niemieckim. W programie staramy się zlokalizować teren na którym rozegrała się bitwa oraz porównać zdobyte informacje z (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Las zabliźnił rany
Odcinek 24

Las zabliźnił rany

W programie są podejmowane zatarte, zagubione bądź zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Wyzwanie rzucone ptakom
Odcinek 23

Wyzwanie rzucone ptakom

Na początku każdego ludzkiego dzieła najpierw pojawia się marzenie. A niewiele było marzeń człowieczych tak silnych, jak to, by po opanowaniu ziemi i wody zmierzyć się z najtrudniejszym żywiołem – powietrzem. Na przełomie wielu XIX i XX czas jednak dojrzał i pierwsi śmiałkowie na (...)

Długość odcinka: 22 min.

Było... nie minęło 2015 Program Cienie przedwiecznej puszczy
Odcinek 22

Cienie przedwiecznej puszczy

Jak w ogromnej Puszczy Knyszyńskiej szukać śladu powstańczego obozowiska sprzed półtora wieku? To tu, w maju 1863 r przez siedemnaście dni ostępem zwanym Budzisk władali podkomendni pułkownika Onufrego Duchyńskiego. Dwa lata temu udało nam się pochwycić pierwszy trop tego obozowiska (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Wrześnowe echo
Odcinek 21

Wrześnowe echo

W podróżach przez narodowe dzieje potrzebne nam są stałe punkty odniesienia. Do ważnych i wyjątkowych należy Kopna Góra koło Supraśla. Miejscowa nekropolia powstała dzięki uporowi lokalnych pasjonatów, którzy zawierzywszy ludowej legendzie postanowili miejsce spoczynku powstańców (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Różanystok w aurze tajemnic
Odcinek 20

Różanystok w aurze tajemnic

W programie są podejmowane zatarte, zagubione bądź zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Merkurego młodość druga
Odcinek 19

Merkurego młodość druga

Odwiedzamy podlubelskie Płouszowice, gdzie remontowany jest silnik Bristol – Merkury z samolotu P-11. Temu silnikowi w metryczce zapisano 9 cylindrów, moc około 600 kM, sprężarkę i reduktor, przenoszący obroty z wału korbowego na śmigło. Wykorzystanie tego jako silnika napędu dla (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Rodzinna tajemnica
Odcinek 18

Rodzinna tajemnica

Badamy historię pilota Pawła Longina Łuczyńskiego ze 132 eskadry myśliwskiej. Jego maszyna runęła gdzieś w okolicach Sieradza. Pilot upadek przeżył, a pomocy udzielili mu przypadkowi świadkowie zdarzenia. Ich potomkowie przekazali nam informację, że na własnej posesji osoby (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Przed natarciem
Odcinek 17

Przed natarciem

Rzadko naszym udziałem jest smak generalnego zwycięstwa, bo na ogół przychodzi dość późno. Jednak gdy jakieś ważne dla nas historyczne zdarzenie odpływa zbytnio w sferę słów, staje się już tylko opowieścią czy legendą, mamy wewnętrzną potrzebę udowodnienia, że był to fakt, (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Radiostacja Babice
Odcinek 16

Radiostacja Babice

Na obrzeżach Warszawy znajduje się Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza w Babicach. Była to najsilniejsza radiostacja na świecie, funkcjonująca w latach ’20 ubiegłego wieku. 17 listopada 1923 roku popłynął stąd nad Atlantykiem w rytmie kresek i kropek alfabetu Morse’a pierwszy (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Klejnot w Wiślanej koronie
Odcinek 15

Klejnot w Wiślanej koronie

Czerwińsk nad Wisłą – z tą miejscowością wiąże się wiele zagadek. Jedną z historii jest tajemniczy pobyt templariuszy w Czerwińsku i przypuszczenie, że to właśnie tu mogły zostać ukryte skarby templariuszy ewakuowane z Francji. Także tu, w okolicach klasztoru Salezjanów jeden z (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Na progu tajemnicy
Odcinek 14

Na progu tajemnicy

W lesie pod Anielinem znajduje się szaniec Hubala i ściana pamięci poświęcona jego żołnierzom hubalczykom. Okoliczności śmierci i pochówku Hubala nie są do końca znane. Prób odnalezienia jego mogiły było bardzo wiele, pojawiało się mnóstwo hipotez ale żadna nie była wiarygodna. (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Z otchłani czasu
Odcinek 13

Z otchłani czasu

W programie są podejmowane zatarte, zagubione bądź zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Pancernych kolosów narodziny powtórne
Odcinek 12

Pancernych kolosów narodziny powtórne

Panzer III to skrócona nazwa niemieckiego średniego czołgu Panzerkampfwagen III, zbudowanego przez wytwórnie Daimler Benz w 1936 r. W sumie wyprodukowano 700 sztuk tych pojazdów, ale już pod koniec 1943 r. nie mogąc konkurować z konstrukcjami aliantów zniknęły z pola walki. Dziś Panzer (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Dukla skarbczyk pełen tajemnic
Odcinek 11

Dukla skarbczyk pełen tajemnic

Bajkowa architektura i historyczne piwnice – jakie skarby skrywają ziemie Dukli?

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Tajemnica starej strzelnicy
Odcinek 10

Tajemnica starej strzelnicy

Nieskazitelna biel, jaskrawe słońce i mroźny wiatr. Zima w swym najbardziej malarsko-filmowym wariancie. Nie sposób się nie zatrzymać na skraju Zalewu Zegrzyńskiego. Jednak do Zegrza sprowadziło autorów programu kolejne historyczne śledztwo.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Hydroplan Lublin R8
Odcinek 9

Hydroplan Lublin R8

W kategorii najbardziej zaskakujących odkryć 2015 roku autorzy programu bez wahania wskazują zlokalizowanie u wybrzeży Helu wraku hydroplanu Lublin R8. Racjonalnych argumentów za takim wyborów jest sporo, ale chodzi także o te emocjonalne…

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program NKWD w Mińsku
Odcinek 8

NKWD w Mińsku

Uroczysko Kuropaty znajduje się na północ od centrum Mińska. W latach 30. ubiegłego wieku teren ten wydzielono na potrzeby NKWD. Postawiono czterometrowy, drewniany płot chroniony przez funkcjonariuszy z psami. To tutaj grzebano ciała osób zabitych w piwnicach siedziby NKWD w Mińsku lub (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Klasztor Benedyktynów na Św. Krzyżu
Odcinek 7

Klasztor Benedyktynów na Św. Krzyżu

Klasztor benedyktynów na Św. Krzyżu ma bardzo burzliwą i bogatą historię. Ma też swoje tajemnice. Ostatnio odkryto ślady fundamentów świątyni romańskiej. A co kryją podziemia Kaplicy Oleśnickich? Ekipa odwiedza także Przemyśl. Także tu pod ziemią kryje się drugie miasto.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Kiedy zakończyła się II wojna światowa?
Odcinek 6

Kiedy zakończyła się II wojna światowa?

W programie są podejmowane zatarte, zagubione bądź zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Kiedy zakończyła się II wojna (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Skarb
Odcinek 5

Skarb

Często to przypadek odsłania przed nami nieoczekiwane źródła albo ofiaruje nam zgoła nieoczekiwane znaleziska. Andrzej Miszka znalazł w lesie prawdziwy skarb, który trafił do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Znalezisko stanowi biżuteria srebrna wysokiej klasy najprawdopodobniej (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Na skraju lotniska – finał
Odcinek 4

Na skraju lotniska – finał

Dokończenie historii poszukiwania wraku Junkersa 87, który rozbił się w Krościenku Wyżnym. Rozbity samolot nie został wydobyty przez Niemców. Było więc pewne, że jego wrak musi być wciąż skryty pod ziemią. Jego odnalezienie było więc tylko kwestią czasu!

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Lublin R VIII na kursie powrotnym do bazy
Odcinek 3

Lublin R VIII na kursie powrotnym do bazy

W programie są podejmowane zatarte, zagubione bądź zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Ciąg dalszy nastąpił
Odcinek 2

Ciąg dalszy nastąpił

Nie tak dawno, pod Sieradzem, na wrześniowej reducie, gdzie na początku września 1939 grupa żołnierzy z 31. Pułku Strzelców Karnowskich broniła się przed ogromnymi niemieckimi siłami, udało nam się odnaleźć miejsce gdzie przez ponad 70 lat spoczywał żołnierz, który zginął (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2015 Program Historia bez zakończenia
Odcinek 1

Historia bez zakończenia

Na terenie całej Polski wciąż znaleźć można wiele przedmiotów i niewypałów z czasów II Wojny Światowej. Ekipa „Było... nie minęło" podążyła śladem o wiele rzadszego znaleziska. Niecodziennie odnajduje się bowiem zatopione w Wiśle polskie czołgi z września 1939.

Długość odcinka: 24 min.