Było... nie minęło 2013

Było... nie minęło 2013 Program
Kategoria:
Program
Gatunek:
Historia
Rok produkcji:
2013
Kraj produkcji:
Polska
Długość:
19 godz. 53 min.
Było... nie minęło 2013 Program Lalek - Ostatni Partyzant
Odcinek 50

Lalek - Ostatni Partyzant

Nigdy nie miał złudzeń co do istoty komunizmu. Józef Franczak „Lalek” najpierw uciekł z transportu na Syberię, podczas okupacji niemieckiej działał w AK, a po wojnie nie zaprzestał walki o wolną Polskę aż do 1963 roku. Jak przyjaciele, towarzysze broni i dawna narzeczona Franczaka (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Każdy drobiazg jest ważny
Odcinek 49

Każdy drobiazg jest ważny

Metaforycznie można sobie wyobrazić, że stoimy na szczycie wielkiej budowli, w której każde pokolenie to jedno piętro. I nie ma takich pokoleń w naszych dziejach, którym historia nie rzucałaby ekstremalnych wyzwań. O wszystkich warto pamiętać, bo wyjęcie któregokolwiek (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Wielka ucieczka
Odcinek 48

Wielka ucieczka

Żagań to miejsce dla każdego miłośnika historii magiczne. Zaproszono nas na teren Stalagu Luft III lotniczego obozu dla jeńców alianckich. Chcemy pomóc w lokalizacji tego, co ciągle jeszcze jest niewiadomą. Interesuje nas topograficzny układ obozu i podziemne tunele, zwłaszcza zaś (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Historia ciągle bez zakończenia
Odcinek 47

Historia ciągle bez zakończenia

Historia nieznanej dotąd dywersyjnej akcji kolejowej, która miała miejsce w Lasach Janowskich. Do dzisiaj nie wiadomo było, kto jej dokonał, wiadomo tylko, że brało w niej udział czterech mężczyzn, a straty po stronie niemieckiej były ogromne. Żadna z podziemnych organizacji nie (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Wyprawa za próg milczenia
Odcinek 46

Wyprawa za próg milczenia

Niewiele jest takich świątyń w tej nawiedzanej niegdyś nieustannymi wojnami części Europy, o których można powiedzieć, że zaprojektowane w XIII w. dotrwały w pierwotnej formie do dziś. Chełmińska Fara szokuje każdego kto wstąpi w jej progi. Jak przystało na gotyk miała (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2013 Program Czas rozstrzygnięć
Odcinek 45

Czas rozstrzygnięć

Zimą nasz georadar wykrył na chełmińskim rynku długi podziemny tunel. Korzystając z prac remontowych spróbujemy zbadać tę sprawę. Tu gdzie dzisiaj jest otwarta przestrzeń rynku przekazy kronikarskie opisują cały szereg okazałych budowli. Stał tu niegdyś gmach dający się porównać (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2013 Program Reduta Ordona
Odcinek 44

Reduta Ordona

Reduta Ordona stała się patriotyczną i historyczną ikoną. Dziś, w miejscu walecznej obrony Warszawy, znajduje się wysypisko śmieci oraz teren w którym wśród krzaków i chwastów sypiają bezdomni.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2013 Program 700 Latających Fortec
Odcinek 43

700 Latających Fortec

22 marca 1945 roku w Jedlince rozbił się amerykański bombowiec B-17. Od kilkudziesięciu lat przyczyny katastrofy nie zostały do końca wyjaśnione. Prowadzący program Adam Sikorski próbuje wyjaśnić, co stało się z załogą samolotu.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2013 Program Wrześniowe tajemnice
Odcinek 42

Wrześniowe tajemnice

Jak sprawić, żeby dla współczesnych Polaków wrzesień nie oznaczał tylko kolorowych liści i babiego lata? Co zrobić, żeby nie zaginęła pamięć tego, co we wrześniu przed laty przeżyli nasi ojcowie i dziadkowie? W programie odwiedzamy miejsce, w którym podpisano akt kapitulacji, (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Na szlakach GUŁAG-u
Odcinek 41

Na szlakach GUŁAG-u

W programie przedstawiamy zrekonstruowanego „Łosia”, który w II Rzeczpospolitej był czymś więcej niż tylko samolotem. Był jednym z dowodów na cywilizacyjny skok, jaki dokonał się w kraju podnoszącym się ze zniszczeń I wojny światowej.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2013 Program Na babci łące
Odcinek 40

Na babci łące

W roku 1944 , nieopodal wsi Zabierzowo, rozbił się niemiecki samolot szturmowy. Maszyna nie spadła na ziemię po zaciekłej walce, tylko w wyniku usterki systemowej. Obserwujemy wydobycie wraku spod ziemi i staramy się odkryć jego dokładną historię. Niemiecki myśliwiec przypuszczalnie (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Dwa razy Krężnica
Odcinek 39

Dwa razy Krężnica

W dzisiejszym programie odwiedzamy miejsca dwóch bitew, w których brały udział samoloty bojowe polskiej konstrukcji, tzw. „Łosie”. Zaprezentujemy także sprawozdanie z narodzin repliki historycznego „Łosia” w dawnej wytwórni płatowców w Mielcu.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Mroczny cień lubelskiego zamku
Odcinek 38

Mroczny cień lubelskiego zamku

Zamek Lubelski to jedno z najmroczniejszych miejsc PRL-u. To właśnie tam zaczęło się okrucieństwo wobec żołnierzy Armii Krajowej...

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Zapomniana bitwa
Odcinek 37

Zapomniana bitwa

Ekipa „Było... nie minęło” odwiedza Wronów – miejscowość znajdującą się na trasie przemarszu powstańców listopadowych z Bełżyc do Kazimierza. Rozdegrała się tam pewna zapomniana bitwa. W programie także wizyta we wsi Sokołda pod Supraślem na Podlasiu, gdzie kilka lat temu (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Moje Zaduszki trwają cały rok
Odcinek 36

Moje Zaduszki trwają cały rok

W programie historia tragicznych, wojennych losów rodziny Pawełczaków z Popkowic pod Kraśnikiem.Opowiada ją ostatni żyjący jej przedstawiciel – Marian Pawełczak.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Operacja Włochówka
Odcinek 35

Operacja Włochówka

W programie ekipa „Było... nie minęło” przybywa pod miasteczko Wizna na Narwią, gdzie w w pierwszej dekadzie września 1939 r. zmierzyli się niemieccy agresorzy i obrońcy pod wodzą kapitana Władysława Raginisa. Niemcy chcieli przejąć kontrolę nad drogą Warszawa-Białystok, (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Gdzie te mogiły?
Odcinek 34

Gdzie te mogiły?

21 lat temu prezes zarządu głównego Narodowych Sił Zbrojnych wystosował do prokuratury w Janowie pismo z prośbą o zajęcie się sprawą domniemanej zbrodni w Puziowych Dołach. To sprawa, która do dziś nie doczekała się finału. Zdarzenie miało miejsce w kwietniu 1944 r. Powiaty (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program W pancernej zagrodzie
Odcinek 33

W pancernej zagrodzie

Dziś na różne sposoby zajmować się będziemy zmaganiami ze złowrogą, niszczycielską robotą czasu. Odwiedzamy „pancerną” zagrodę na Podlasiu, gdzie pasjonaci rekonstrukcji zabytkowej inżynierii pojazdowej przywracają do życia dawno już zapomniane maszyny. Pierwszym okazem który (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Nad Narwią
Odcinek 32

Nad Narwią

W programie wyprawa poświęcona będzie poszukiwaniu pamiątek po żołnierzach i fragmentów fortyfikacji obronnych z czasu obrony odcinka „Wizna” . Ekipa „Było... nie minęło” odwiedza Strękową Górę, Włochówkę i Kurpiki.

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2013 Program Piękny i mocarny
Odcinek 31

Piękny i mocarny

Kolekcjonerom militariów przestają wystarczać lśniące, ale martwe egzemplarze ekspozycyjne. Teraz standardem stały się pełnosprawne maszyny bojowe w tym czołgi i samoloty. Przedstawiamy zrekonstruowany samolot TS-8 Bies, który po służbie... przeżywa lata świetności.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Sztafeta pamięci
Odcinek 30

Sztafeta pamięci

Niewiele narzędzi gospodarskiego trudu zrobiło tak oszałamiającą karierę w kategoriach symbolicznych jak kosa. W najgłębszej wymowie oznacza zdolność przeistoczenia spokojnego rolnika w demona wojny. Uzupełniona napisem Żywią i bronią awansowała do rangi manifestu politycznego. (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Viktoria Żyrzyńska
Odcinek 29

Viktoria Żyrzyńska

8 sierpnia 1863 roku, podczas powstania styczniowego, odział powstańczy pod dowództwem Michała Heidenreicha – „Kruka” pokonał pod Żyrzynem wojska carskie. Bitwa zyskała miano „Viktorii Żyrzyńskiej”. Śladów walk szukamy wraz ze specjalistami z Muzeum Wojska Polskiego.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Zamach na sowietnika
Odcinek 28

Zamach na sowietnika

W programie dwie historie, które dzieli w przestrzeni trzysta kilometrów, a w czasie cztery dziesięciolecia. Ekipa „Było... nie minęło” odwiedza Tarnów, aby przypomnieć historię zamachu na brutalnego szefa miejscowego UB, kapitana Lwa Sobolewa. Druga historia miała miejsce w Lublinie. (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program To był ciekawy rok
Odcinek 27

To był ciekawy rok

To był ciekawy rok. W tym programie przypominamy nasze wyprawy, które uważamy za najważniejsze w 2012 roku.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Kim jesteś żołnierzu? – finał
Odcinek 26

Kim jesteś żołnierzu? – finał

Ekipa „Było... nie minęło” po raz kolejny spotyka się ze społecznikami ze Stowarzyszenia Kalina Krasnaja, którzy postawili sobie za cel upominanie się o wszystkich poległych na wojnach żołnierzy, niezależnie od munduru i armii. Tym razem celem wyprawy jest leśny cmentarz w (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Powąchać prochu
Odcinek 25

Powąchać prochu

Przedstawiamy rozmaite rodzaje broni czarnoprochowej, którą posługiwano się w czasach powstania styczniowego. Sprawdzamy na strzelnicy możliwości ówczesnych karabinów i broni krótkolufowej.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Żuawi śmierci nie uciekali
Odcinek 24

Żuawi śmierci nie uciekali

W okolicach Woli Korybutowej powstańcy styczniowi starli się z wojskami cara 10 grudnia 1863. Na miejscu bitwy szukamy śladów powstańczych mogił. W drugiej części programu przedstawiamy Żuawów śmierci – doborową formację powstania styczniowego, którą stworzył Francuz Franciszek (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Z wrześniowego arsenału
Odcinek 23

Z wrześniowego arsenału

W programie wizyta u rekonstruktorów, którzy stworzyli replikę niemieckiego pojazdu pancernego KFZ, produkowanego przed II wojną światową w niemieckich zakładach Daimler-Benz na podwoziu samochodu osobowego Adler. Ponadto wystawa „Las Borek w Chełmie – zapomniane miejsce zbrodni (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Kodeń 1863
Odcinek 22

Kodeń 1863

Kodeń to miasteczko z niezwykłą historią. Gdyby w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku wydarzenia w całym kraju przebiegały tak, jak w Kodniu, to powstanie styczniowe już rano zakończyłoby się sukcesem.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Powrót z przeszłości
Odcinek 21

Powrót z przeszłości

Mieszkaniec Świerż nad Bugiem, pan Józef Niemczuk, odnalazł rodzinny album przez lata uznawany za zaginiony. To największy znany zbiór fotografii wojennych z walk Legionów Polskich nad Styrem i Stochodem na Wołyniu. Można rozpoznać na zdjęciach kadrę oficerską 4 pułku piechoty i (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Niezwykła szansa
Odcinek 20

Niezwykła szansa

Ekipa „Było nie minęło” odwiedza Grójec w poszukiwaniu skrytki z dokumentami Armii Krajowej. Najważniejszą część dokumentacji działań każdego obwodu AK stanowiły raporty wywiadowcze o stałej wewnętrznej strukturze. Obejmowały rozmieszczenie i ruchy sił niemieckich na danym (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Szkoła i koszary
Odcinek 19

Szkoła i koszary

W programie wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Historia tego pułku rozpoczęła się w klimatach jak z filmu „C.K.dezerterzy”. Monarchia austro-węgierska pogrążała się w chaosie. W Cieszynie, w koszarach 31 Pułku Piechoty Obrony Krajowej (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Reduta Ordona walczy
Odcinek 18

Reduta Ordona walczy

W programie o niebezpieczeństwie, jakie grozi Reducie Ordona. W jej pobliżu pracują ogromne dźwigi, wyrastają wysokie budynki. Ten kawałek niezajętego terenu w Warszawie stał się nieformalnym wysypiskiem śmieci i schronieniem dla bezdomnych. Reduta Ordona to termin czysto literacki. W (...)

Długość odcinka: 23 min.

Było... nie minęło 2013 Program Poznań luty 1945
Odcinek 17

Poznań luty 1945

Ekipa „Było... nie minęło” uczestniczy w rekonstrukcji szturmu na Poznań. Zimą 1945 r. w języku niemieckich sztabowców i propagandzistów pojawiło się słowo-klucz: Festung czyli twierdza, opatrywane dodatkowo nazwami kolejnych, oddawanych Armii Czerwonej miast. Były to Wrocław, (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Wojna i pieśń
Odcinek 16

Wojna i pieśń

– Nie jesteśmy zespołem politycznym, ani religijnym. Podkreślamy odwagę indywidualnych żołnierzy, dlatego to był dla nas idealny temat – tak o bitwie pod Wizną mówi lider zespołu Sabaton, który piosenkami o polskich bohaterach II wojny światowej przyciąga na koncerty tysiące (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Bóg wojny zabiera głos
Odcinek 15

Bóg wojny zabiera głos

Grupa rekonstrukcji historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej stała się trwałym elementem patriotycznych uroczystości. Jej członkowie to wspaniali, młodzi ludzie. Charakteryzuje ich niezwykła pasja, głęboki patriotyzm, szacunek do tradycji. Artyleria spełniała dwa (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Zmartwychwstanie pamięci
Odcinek 14

Zmartwychwstanie pamięci

Rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami, ważnego w powstaniu styczniowym starcia wojsk rosyjskich z żołnierzami pod dowództwem generała Langiewicza, dyktatora powstania.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Samochód Marszałka Piłsudskiego
Odcinek 13

Samochód Marszałka Piłsudskiego

Ostatnie dwie dekady to czas kiedy frontalnie wszystkie pokolenia i wszystkie środowiska upominają się o prawdziwy obraz Polski z epoki pomiędzy światowymi wojnami. W programie o jednym z niezwykłych przedsięwzięć, które mają temu służyć. Pracę nad renowacją pojazdu marszałka (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Architectura Militaris
Odcinek 12

Architectura Militaris

W odcinku schrony bojowe i okopy, czyli architektura militarna i praca Stowarzyszenia Wizna, dbającego o pamięć tej ważnej bitwy i dokumentującego linię obrony i przygotowanie obiektów z nią związnych turystom.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Pocztówki z umarłego świata
Odcinek 11

Pocztówki z umarłego świata

W programie wizyta w niezwykłym mieszkaniu, gdzie znajduje się największe prywatne i niezwykle cenne archiwum fotograficzne. Zdjęcia wykonane przez Henryka Poddębskiego przedstawiają zapomniane już obrazy II Rzeczpospolitej przedmieścia, miasta, architekturę, pejzaże, wielki przemysł.

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Na ścieżkach pamięci
Odcinek 10

Na ścieżkach pamięci

Po odzyskaniu niepodległości, wielu byłych ułanów zdecydowało się pójść z duchem czasu i przesiąść za stery samolotu. Jednym z nich był kpt. Mieczysław Medwecki, obiecujący pilot, który stał się pierwszą ofiarą powietrznych walk podczas II Wojny Światowej. Dziś staje się on (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Grójec godzina 0
Odcinek 9

Grójec godzina 0

– Dowiedziałem się o archiwum od pana Tadeusza Pękackiego, który był osobą ukrywającą te dokumenty – opowiada Krzysztof Busse z IPN. Czy ekipie „Było… nie minęło” uda się odnaleźć zakopane podczas Powstania Warszawskiego archiwum Armii Krajowej?

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Dziennik pisany na barykadzie
Odcinek 8

Dziennik pisany na barykadzie

Reduta Ordona, wysadzona przez Niemców, zadeptana przez Rosjan, dzięki poematowi Mickiewicza stała się symbolem dziejów powstania listopadowego. Przez lata porastały ją chwasty i przykrywały śmieci. Ostateczny jednak dramat zaczął się wtedy, kiedy rada dzielnicy Ochota uznała, że nie (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Pod niebem Podlasia
Odcinek 7

Pod niebem Podlasia

Dzieje Podlaskiej Wytwórni Samolotów rozpoczynają się jesienią 1923 roku od marzycielskich pomysłów prezesa lokalnego syndykatu rolniczego, barona Rosenwertha-Różyczki, który – skrzyknąwszy podobnych mu entuzjastów – w pomieszczeniach starego browaru rozpoczął w środowisku (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Czas wielkiej próby
Odcinek 6

Czas wielkiej próby

Bohaterami dzisiejszego odcinka nie są żołnierze, ale zwyczajni ludzie, których dziejowe okoliczności zmusiły do podejmowania ryzyka i walki. Opowiemy historię mieszkańców Łaskarzewa, którzy 9 grudnia 1942 roku zostali zamordowani za ratowanie Żydów przed Niemcami. Dziś grobowi (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program U stóp samotnej mogiły
Odcinek 5

U stóp samotnej mogiły

W Ignasinie głęboko w lesie ukryta jest powstańcza tajemnica. Znajduje się tam mało widoczny kurhan. To miał być grób dwóch poległych powstańców, którzy zginęli w czasie rejterady przed wojskiem rosyjskim. W grobowcu znajduje się jednak więcej zwłok. Jak do tego doszło?

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Bohater z Mokrej powrót
Odcinek 4

Bohater z Mokrej powrót

Jeszcze niedawno Tankietki były jedynie tworami z wyblakłych fotografii i jednego niewyraźnego filmu. Stopniowo odszukano egzemplarze i poszczególne części rozrzucone po świecie. Ekipa „Było nie minęło…” natrafiła na ciekawy trop modelu TKS, który nigdy nie opuścił pola bitwy…

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Halifaxa JP162S dziejów rozdział ostatni
Odcinek 3

Halifaxa JP162S dziejów rozdział ostatni

Tragiczna historia lotu brytyjskiego bombowca Halifax z 4 sierpnia 1944 roku. Celem było dostarczenie zaopatrzenia powstańcom walczącym w Warszawie. Po wykonaniu zadania, podczas lotu powrotnego samolot rozbił się w rejonie Banicy koło Gładyszowa, w Beskidzie Niskim. W katastrofie zginęła (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Wielki dzień Reduty
Odcinek 2

Wielki dzień Reduty

W programie finał zmagań o Redutę Ordona. Na miejscu odbył się wojskowy ceremoniał. Ekipa „Było... nie minęło” wyrusza pod Gołdap w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co kryje nasyp biegnący przez rozległe bagienko. Poszukiwania związane są z operacją wschodniopruskiej Armii (...)

Długość odcinka: 24 min.

Było... nie minęło 2013 Program Na wieczną rzeczy pamiątkę
Odcinek 1

Na wieczną rzeczy pamiątkę

W „Było... nie minęło” historia trzech polskich samolotów Łoś z 16. eskadry bombowej, które 7 września wystartowały do akcji przeciw niemieckim kolumnom pancernym pod Częstochową. Niemal w zasięgu wzroku mieszkańców stolicy trafiły na niemiecką zasadzkę... W programie także o (...)

Długość odcinka: 24 min.