Był sobie człowiek sezon 1

Był sobie człowiek sezon 1 Serial
Kategoria:
Serial
Gatunek:
Animacja, Dla dzieci, Wiedza
Rok produkcji:
1978
Kraj produkcji:
Francja
Długość:
11 godz. 22 min.
Był sobie człowiek sezon 1 Serial Była sobie Ziemia. Do czego prowadzi nas przyszłość?
Odcinek 26

Była sobie Ziemia. Do czego prowadzi nas przyszłość?

W XX w. świat diametralnie się zmienił. Człowiek zaczął dominować nad naturą, a tempo rozwoju technologicznego gwałtownie przyspieszyło. Do czego zaprowadzi nas taki stan rzeczy?

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Lata szaleństwa
Odcinek 25

Lata szaleństwa

Już Leonardo da Vinci pod koniec XV w. snuł pierwsze plany, które miały pomóc wzbić się człowiekowi w powietrze. Późniejsze lata przyniosły kolejne próby i pomysły. Wielu naukowców próbowało stworzyć narzędzie, które miało pomóc człowiekowi latać. W tym odcinku prześledzimy (...)

Długość odcinka: 28 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Och, piękna epoka
Odcinek 24

Och, piękna epoka

Oto może najpiękniejszy czas w historii Europy - od czasu końca wojny francusko-pruskiej z 1871 roku do 1914 roku wszystko kwitło. Rozwinął się kabaret, kino, powstał socjalizm, partie rewolucyjne, klasa robotnicza dorobiła się własnej siły politycznej, a sama sztuka osiągnęła (...)

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Wiosna Ludów
Odcinek 23

Wiosna Ludów

Wielkie przemiany społeczno-polityczne zaczęły się w Europie około 1848 roku, kiedy miała miejsce seria powstań, ruchów i rewolucji wśród państw. Wszystkie miały na celu odnowienie statusu najuboższych, pozbawionych praw i władzy mas. Jak wyglądało to w praktyce?

Długość odcinka: 28 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Rewolucja francuska
Odcinek 22

Rewolucja francuska

Jedna z pierwszych nowożytnych rewolucji, która dziś jest już symbolem. Dała światu dowartościowanie najbiedniejszych, mas robotników i chłopstwa. Choć była krwawa, dziś niewiele o niej wiemy.

Długość odcinka: 27 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Ameryka
Odcinek 21

Ameryka

Od czasów Kolumba, który odkrył wybrzeża Ameryki, myśląc, że to Indie, cały kontynent był sukcesywnie kolonizowany przez Europejczyków. W końcu jednak poszczególne części postanowiły połączyć się w jedne wielkie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Jaka była właściwie ich (...)

Długość odcinka: 27 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Epoka oświecenia
Odcinek 21

Epoka oświecenia

Co oznacza termin "oświecenie"?  Jak dawni naukowcy i myśliciele walczyli z zabobonem i zacofaniem? Komu zawdzięczamy postęp? Na te pytania odpowie kolejny odcinek uwielbianej przez dzieci serii "Był sobie człowiek".

Długość odcinka: 25 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Wiek Ludwika XIV
Odcinek 20

Wiek Ludwika XIV

O sobie mówił "Francja to ja". Był jednym z najpotężniejszych władców w historii Europy. Jak naprawdę wyglądały rządy "Króla Słońce"? Losy Ludwika XIV przybliży ten odcinek serii "Był sobie człowiek".

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Piotr Wielki
Odcinek 19

Piotr Wielki

Piotr Wielki, car Rosji stara się zaszczepić w swoim ojczystym kraju najnowsze idee z zachodniej Europy, oczywiście pomijając te najbardziej rewolucyjne.

Długość odcinka: 28 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Zjednoczone prowincje
Odcinek 17

Zjednoczone prowincje

Odważne zmiany w dotychczasowym porządku w Europie zapoczątkowane zostały przez reformację, ruchy Kalwina czy Lutra, które doprowadziły nie tylko do odnowienia religii, ale również zmieniła oblicze Europy. Może najświetniejszym tego wszystkiego przykładem są Niderlandy, niewielkie (...)

Długość odcinka: 28 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Epoka elżbietanska
Odcinek 16

Epoka elżbietanska

Czym charakteryzowała się epoka elżbietańska? Kto rządzil i ja zdobywal władzę? Ten odcinek programu "Był sobie człowiek" przeniesie was w realia tamtej epoki!

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Hiszpański złoty wiek
Odcinek 15

Hiszpański złoty wiek

Dzięki złotu zagrabionemu z Nowego Świata, Hiszpania stara się zostać kulturowym i militarnym mocarstwem.

Długość odcinka: 27 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Włoskie odrodzenie
Odcinek 14

Włoskie odrodzenie

Kulturalne odrodzenie Europy następuje we Florencji, gdzie Da Vinci, Michał Anioł i Botticelli zmieniają sposób postrzegania świata.

Długość odcinka: 27 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Wojna stuletnia
Odcinek 13

Wojna stuletnia

Następuje rozłam w kościele katolickim, a wraz z nim rozłam w królestwie francuskim. Pewna młoda kobieta inicjuje agresywny ludowy opór, a przyszłość staje się nieprzewidywalna.

Długość odcinka: 25 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Podróże Marco Polo
Odcinek 12

Podróże Marco Polo

Niezwykłe przyprawy i inne bogactwa Orientu pozostawały drogim i nieosiągalnym marzeniem dla zwykłych Europejczyków. Jednak jeden zuchwały i odważny człowiek, Marco Polo, ośmielił się wyruszyć w niezwykłą podróż.

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Budowniczowie katedr
Odcinek 11

Budowniczowie katedr

Wraz z ekspansją chrześcijaństwa w Europie, zaczęto reformować administrację kościelną. Pojawiały się kolejne biskupstwa i arcybiskupstwa, których najbardziej reprezentatywnymi budowlami były katedry. Jak powstawały średniowieczne katedry - romańskie i gotyckie?

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Epoka Wikingów
Odcinek 10

Epoka Wikingów

Aby przeżyć na mroźnych ziemiach skandynawskich potrzeba determinacji i przestrzeganie ustalonego przez ludy północy porządku społecznego . To tam narodzili się i wychowani zostali wojowniczy i odważni Wikingowie.

Długość odcinka: 27 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Karolingowie
Odcinek 9

Karolingowie

Kiedy Rzym powoli chylił się ku upadkowi, a Bizancjum zajęte było pomnażaniem swoich bogactw, Europę zalały barbarzyńskie ludy. Zbiegi okoliczności i efekty wojen przyniosły początek dynastii frankijskiej, zapoczątkowanej przez Karola Młota, nazwanej Karolingami.

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Podboje Islamu
Odcinek 8

Podboje Islamu

Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi, a w tym czasie na wschodzie rośnie nowa siła religijna, która rozpoczyna swój marsz w kierunku Europy.

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Cesarstwo rzymskie
Odcinek 7

Cesarstwo rzymskie

Cesarstwo rzymskie powstało z przekształcenia się demokracji starorzymskiej i było swego czasu najpotężniejszym państwem świata. Jak powstało? I dlaczego dziś próżno szukać go na mapach?

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Czasy Peryklesa
Odcinek 6

Czasy Peryklesa

Mistrz i jego podopieczni tym razem zajmą się tematem demokracji - największego może wynalazku starożytnych Greków, z którego korzysta dziś niemal cały świat. Kto stworzył system oparty na równości?

Długość odcinka: 25 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Pierwsze imperia
Odcinek 5

Pierwsze imperia

Wraz z ukształtowaniem się człowieka i pierwszych społeczeństw, a także w miarę rozwoju techniki i nauki, małe osady zaczęły organizować się w państwa, te zaś rozrastały się niekiedy do rozmiarów imperium. Zapraszamy na podróż do pierwszych imperiów świata!

Długość odcinka: 25 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Żyzne doliny
Odcinek 4

Żyzne doliny

W tym odcinku animacji "Był sobie człowiek" Mistrz opowie nam o początkach cywilizacji. Starożytny Egipt i Indie to dopiero początek tej przygody. Zobaczcie, jak wtedy radzili sobie ludzie i co osiągnęli.

Długość odcinka: 25 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Człowiek z Cro-Magnon
Odcinek 3

Człowiek z Cro-Magnon

Kromanionczycy byli przodkami człowieka, którymi jesteśmy dzisiaj. Żyli około 40 tys. lat p.n.e. Prawdopodobnie to oni zasiedlili Europę, a ostatnie szczątki ich kultury obecne są nawet dzisiaj. W tym odcinku "Był sobie człowiek" Mistrz opowie dzieciom o bezpośrednim przodku człowieka.

Długość odcinka: 25 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Neandertalczyk
Odcinek 2

Neandertalczyk

W tym odcinku "Był sobie człowiek" Mistrz zabierze najmłodszych widzów do czasów neandertalczyków - jednej z najstarszych form ludzkiego życia, która później wyewoluowała w człowieka rozumnego. Skąd wiemy, że neandertalczycy istnieli? I jak wtedy radzili sobie w codziennym życiu?

Długość odcinka: 26 min.

Był sobie człowiek sezon 1 Serial Była sobie Ziemia
Odcinek 1

Była sobie Ziemia

W pierwszym odcinku kultowej serii "Był sobie człowiek" Mistrz opowie swoim podopiecznym o najstarszych dziejach Ziemi. Jak powstała nasza planeta? Co działo się na niej miliony lat temu? Kiedy wyginęły dinozaury? I kiedy na Ziemi pojawili się pierwsi ludzie?

Długość odcinka: 25 min.